893 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 8 Svar

Kastrater i opdræt Kastrater i opdræt

Nu har jeg siddet og googlet Maine Coon opdrætteres hjemmesider for at se på alle de smukke katte, de har, og så slog det mig, at de hver især egentlig havde ret mange kastrater, og jeg undrede mig over hvorfor?

Er det fordi, man ikke vil bruge dem til avl, men ikke nænner at gå af med dem som kælekatte? Eller er der en dybere mening, som f.eks. at de er gode til at socialisere killingekuld?
Bare en lille spekulation. :o)


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Plæneklipper vil ikke starte 1.000 kr.
  • Blotlæggelse af strømforsyning og etablering af stikkontakt 1.357 kr.
  • Dispose of 90% gasflaske 400 kr.
  • Korrekt montering af vaskemaskine 750 kr.
  • Grundig rens og fugning af chaussésten 700 kr.
  • Afmontering og montering af nyt armatur inkl hanen på den nye 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kastrater i opdræt
  • #1   19. jan 2011 Det kan der være mange årsager til. Min første kat er købt som kastrat, så ham kan jeg ikke få kuld med, men jeg går satme heller ikke af med ham. Min anden kat er købt som avlskat, hun har fået de kuld jeg synes hun skulle have, og er nu steriliseret, og hende nænner jeg ikke at gå af med, hun er mit hjertebarn.
    Nu har jeg en fertil hankat som skal kastreres, og ham regner jeg også med bliver i flokken, hvis det fungerer.


  • #2   19. jan 2011 Så kastrater er i bund og grund bare dejlige kælekatte? smiley

  • #3   19. jan 2011 Diana.. ja de er dejlige kælekatte..
    Her er en som er den bedste lege onkel, og en dejlig tante,

    Nogen af dem, vil jeg helst ikke af med, og andre er endnu ikke blevet solgt..


  • #4   19. jan 2011 Glemte.. Her bliver de kasteteret, hvis de begynder at tisse og strinte, plus når jeg synes nu har de lavet kuld nok, og det er ikke mange de laver her.

  • #5   19. jan 2011 Susanne: Når du siger ekstra mor, mener du så, at de hjælper til med at vaske killingerne og holde styr på dem, for de kan vel ikke die dem?

  • #6   19. jan 2011 Susanne: Jeg troede ikke, at hunkatte, der ikke selv havde killinger kunne producere mælk, men man lærer jo selvfølgelig noget nyt hver dag.
    Tak for svar. smiley


  • #7   19. jan 2011 smiler.. nogen ligger mælk ned-- selv min hund gør det

  • #8   19. jan 2011 vi har det sådsan at ofte går de fertile hanner jo for sig selv ( måske med et par gæster ) når så de af den ene eller anden grund ikke skal være fertile mere synes vi at de osse har fortjent den samme opmærksomhed som de andre får og derfor lader vi dem komme ud til resten af flokken hvis det altså kan lade sig gøre dvs ingen strinten eller slagsmål..... kastraterne holder vi jo ligeså meget af og jeg synes at for mig giver det god mening at " takke " dem for deres avlsarbejde ved osse at sørge for at de får en god alderdom smiley vi har rigtig gode erfaringer med det og har som flere af de andre osse oplevet at de optræder som ekstra mor eller lege onkel som jeg kalder hannerne.... så der er faktisk en stor gevinst ved at beholde dem hvis det lader sig gøre... killingerne ELSKER dem ihvertfald

Kommentér på:
Kastrater i opdræt

Annonce