De dejlige blandinger

De dejlige blandinger

Medlemmer: 120
Forside Forum Medlemmer Annoncer Katte
 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af spejl,vægreol og knagerække 1.096 kr.
  • Opsætning af lampe 250 kr.
  • Fjernelse af rødder fra buske. 1.000 kr.
  • Tjekke rør og skifte en pakning - fra have ind i hus 2.000 kr.
  • Vandhane Blinker røde 1.500 kr.
  • Opsætning af lampe 500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  KILLINGER! - VIGTIGT!
  • #1   16. jun 2009 <b>Killinger må først komme fra moderen når de er 12 uger. Ikke før.

    </b>Hvis killingerne tages fra deres mor før 12-ugers-alderen, øges risikoen for urenlighed, overdrevent kontaktsøgende adfærd, separationsangst, skyhed eller aggressivitet samt adfærdsproblemer over for andre katte.

    Man <b>vacc. først killlinger når de er 12 uger og derefter i 16. uge. I hvert fald hvis man ønsker sine killinger bedst mulig beskyttet.</b> Hvis man giver vacc før de er 12 uger, gives der yderligere 2 basisvacc i 12. og 16. leveuge. Derefter er det en gang årligt - men det kan også diskuteres. Mine indekatte får hvert andet år, mere har de ikke brug for. Men det er meget vigtigt at udekatte overholder deres årlige vacc.

    For så vidt angår fodring er det en god idé at fodre killingen med et foder, bestemt for killinger. Det er meget vigtigt at vælge det rigtige foder i vækstperioden. Killingefoder = vækstfoder.<b> Man skal bruge vækstfoder, indtil killingens knogler er ca. 90% færdigudviklede.



  • #2   16. jun 2009 Mnaga tak begge 2!

    Jeanette, har du andre gode råd inden man anskaffer sig en killing ?

    Jag har selv haft mange katte, og den ene med killinger, men der var jeg nok imellem 8-10 så der var det min mor der klarede det hele, nu er hun så flyttet og jeg bor hos min far..


  • #3   16. jun 2009 Josefine - er det en killing du vil købe/anskaffe dig eller har du en mormis der skal have killinger?

  • #4   17. jun 2009 Det er min venindes kat der har fået killinger, og den vil jeg måske købe en af smiley

  • #5   17. jun 2009 Okay hvis det var mig som skulle ud og købe killing (ikke så lang tid siden jeg gjorde det ) så ville jeg se om killingen hvæser, knurre, om den rækker kløerne ud eller om den er kontaktsøgende og spinder når jeg tager den op til mig. Og så vil jeg anbefale at man vælger to killinger fra samme kuld, hvis man ikke har andre katte. Så vil det ikke være så overvældende når de bliver taget fra mormissen og de vil få stor glæde af hinanden.

    Det er bedst at du transpotere killingen hjem i en transportkasse eller en taske (beregnet til dyr).

    Når du får killingen hjem skal du sørge for, at den har et sted som den kan søge til, hvor den kan få ro - et lille afgrænset område, et værelse. Og så skal du huske at vise den hvor kattebakken står og den må endelig ikke stå for langt væk mens den er lille. Kattebakken må ikke stå lige op ad dens foder.

    Killinger er meget nysgerrige - når de er vågne, de sover ca 20 timer i døgnet, men når de er vågne skal der helst leges og derfor skal du følge killingen i, hvad den foretager sig, da den kan komme til skade. Slå brættet ned på toilettet, tjek om der ligger ledninger frit fremme som den kan lege med. Sørg for at den ikke kan komme i klemme nogle steder feks i vinduer, vandrør osv.

    Legetøjet skal være let og bevægeligt: papir eller sølvpapir krøllet sammen, valnødder eller en snor er udmærket, så længe man ikke lader katten lege alene. Undgå leg med hænderne, fingrene, fødderne og tøjet.





  • #6   18. jun 2009 Okay smiley Men der er kun 2 katte i det kuld, en hun og en han. og det går jo ikke?

  • #7   18. jun 2009 Hvorfor går det ikke? :o) Det kan sagtens gå - du skal bare få dem neutraliseret inden de er kønsmodne.

  • #8   19. jun 2009 Det vil jeg ikke smiley
    Så derfor går det heller ikke


  • #9   19. jun 2009 Hvordan kan det være at du ikke vil det?

  • #10   19. jun 2009 Syntes de skal kunne avle, (:

  • #11   19. jun 2009 Okay - hvis det er huskatte synes jeg du skal tænke grundigt over det :o)

  • #12   21. jun 2009 Hvad mener du?(:

  • #13   21. jun 2009 Der er mange huskatte, som sidder på internatter fordi folk ikke kan komme af med dem. Der er flere tusinde huskatte som ingen hjem har, derfor mener jeg at man skal tænke rigtig grundigt over at avle på huskatte. Ikke nødvendigt at sætte flere til verden, som ikke kan få omsorg og pleje.

  • #14   22. jun 2009 HVIS, den skal, så skal de væres solgt inden de bliver født, altså første ret osv smiley

  • #15   22. jun 2009 Okay - bare man tænker over det inden man sætter de små til verden, for det er jo synd, at så mange ikke kan få et godt og trygt hjem. Jeg personligt synes man skal neutralisere sine katte medmindre man kun ønkser et enkelt hyggekuld eller er opdrætter.

  • #16   22. jun 2009 Ja smiley

Kommentér på:
KILLINGER! - VIGTIGT!

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce