2.300 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 29 Svar

Kan man blive sur ?/gider ikke passe kat Kan man blive sur ?/gider ikke passe kat

Altså jeg ville aldrig påtvinge folk at hjælpe en, men samtidig mener jeg jo at venner og familie netop hjælper hinanden (hvor det er muligt og inden for rimelighedens rammer).. må indrømme at jeg faktisk er ret såret/lidt sur over et vennepars manglende hjælpsomhed..

Faktisk er de ikke kun venner, det er min mands fætter (som han er vokset op som brødre med) og hans kone.. de vil gerne lave alt muligt sammen, men altid på deres præmisser og når det passer dem.. og beder man om en hjælpene hånd er der altid tusind undskyldninger..

Vi har hjulpet dem med at passe deres katte da de havde dem og min mand har hjulpet dem med at flytte, selv om han ikke må løfte for meget..

Men nu har de 2 gange ikke gidet hjælpe når vi stod i en presset situation

1 gang var da jeg skulle føde,, vi havde snakket med min svigerinde om at de skulle hente hunden og have ham hos sig når jeg gik i fødsel, fætter + kone foreslår så selv at vi da kan ringe til dem, så skal de nok lufte ham hver 5-6 time mens vi er på hospitalet (de bor 15 min på gåben/5 min i bil fra os) så svigerinden ikke skulle ligge og køre (45-50 min i bil)..

Men men da jeg så går i fødsel og kontakter dem har de alverdens undskyldninger og kan ikke få hentet nøglen fordi deres søn er træt (de er 2 voksne mennesker hjemme).. det var lidt svært for os at aflevere nøglen, da jeg var i fødsel og vi ikke har bil.. og svigerinden havde sin mand indlagt på rigshospitalet så hende ville vi ikke ubelejlige..

Men ih så skulle de lige snakke om det osv.. endte med at jeg ringede til min søde part, som straks kom på cykel efter nøglen og luftede hunden for os..

Synes det var lidt tarveligt da de selv havde tilbudt..

Nå men 2 gang er så nu.. vi står og skal ud og rejse, har selvfølgelig fundet aftaler angående hund (som skal ned til min far) og katten (som jeg havde en veninde der skulle se efter).. desværre melder veninden så fra, og jeg står jo lidt med håret i postkassen.. begge vores familier bor 1½-2 timer i bil herfra, de kan jo ikke bruge 4 timer hver 2 dag på at se til katten svigerinden bor jo stadig ca 50 min i bil, + hun har 2 børn, hvoraf den lille på 9 uger er ret syg, så nej vil slet ikke spørge..

Så spørger fætters kone, for de bor jo så tæt på + deres søn går i dagpleje i samme boligområde som vi bor i, så ville tage max 10 min ekstre og ingen ekstra kørsel, lige at tjekke og fodre ved aflevering eller hent af junior (og de går begge hjemme, så ikke tiden der mangler)..

Men igen er der 1000 undskyldninger, om at han nok ikke skal så meget i dagpleje, for de har jo ferie (ja i påsken, før vi rejser) skal i zoo (øh vel kun 1 dag) osv.. og så har drengen jo øjenbetændelse.. ja ok men igen jo næsten 14 dage til..

Så nu ved jeg ikke hvad vi gør med katten, den kan ikke komme i pension, da den simpelthen ville stresse sig ihjel og har ikke andre jeg kan spørge om de vil passe

Hvad siger i ? er jeg gal på den eller ville i også være såret/en smule gale over at de aldrig vil løfte en finger for andre ? især når vi har hjulpet dem..

Findes der nogle man kan betale for at se til sådan en misser ?


 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Kitchen clogged 750 kr.
  • Flyt tørretumbler 450 kr.
  • Reparation af kabelfejl på robotplæneklipper 1.300 kr.
  • Furniture Assembly 2.200 kr.
  • Hente to døre i bauhaus Roskilde Montere døre og dørhåndtag i Jyllinge 2.100 kr.
  • rep. af hul i vandrør 1.500 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Kan man blive sur ?/gider ikke passe kat
  • #1   30. mar 2012 Jeg ville godt nok ikke selv gide at stille op for sådan nogle mennesker. Det skal selvfølgelig ikke være milimeterdemokrati, men helt ærligt.. Den ene tjeneste er den anden værd, så det synes jeg virkelig godt, at du kan tillade dig at være skuffet over.

    http://denrenebakke.dk/ De kan passe mis hjemme hos dig. Dog er det lidt dyrt.


  • #3   30. mar 2012 Hvor bor du henne?

  • #4   30. mar 2012 Kan du tillade dig at blive sur... nej.... man har lov til at sige nej... at de så gør det med dårlige undskyldninger... så er det bare sådan. Skal i hjælpe dem en anden gang, nej selvfølgelig skal i da ikke det.
    Går det helt galt så bank pænt hos en nabo der virker tiltalende og hør dem ad om de kan hjælpe jer ud af jeres kattepine ;)...
    Man kan komme rigtig langt med at spørger pænt og så belønne med blomster og vin.. eller andet smiley


  • #5   30. mar 2012 Er det muligt, at katten kan komme med hunden til din far?

    Ellers ville det optimale være, hvis I havde et vennepar, som kunne bo hos jer, mens I er på ferie.

    Kun ét tilsyn i døgnet synes jeg personligt er for lidt i en ferieperiode.


  • #6   30. mar 2012 Vi bor i Bagsværd ved København.. kender ikke rigtig nogen der kan bo her.. men katten er nu også helt fin med ikke at have konstant selvskab..

  • #7   30. mar 2012 Mega: Nej katten kan desværre ikke komme med til min far af 3 grunde..
    1: De har selv en kat der ikke tåler andre katte
    2: De har åbent ud til have og vores er indendørskat
    3: Vores kat stresser sig halv ihjel hvis han tages andre steder hen, er prøvet sidst vi var på ferie og det vil jeg ikke byde ham..


  • #8   30. mar 2012 Til det med at hjælpe og få hjælp retur når man står i pressede situationer.
    Det er meget forkert at komme med dårlige undskyldninger. Men desværre er det jo sådan, at bare fordi man er et godt menneske, og gerne hjælper andre, så er det ikke altid man skal regne med at få hjælp når man selv står og mangler. Det er surt at stå i den situation du gør nu. Håber du finder en løsning.


  • #9   30. mar 2012 Tina R: Ja ville også bedre kunne respektere hvis de bare sagde "nej vi gider ikke hjælpe jer" for så ved man da hvad man kan forholde sig til..

  • #10   30. mar 2012 øv er desværre for langt væk, ellers havde jeg gerne kigget forbi til den kære kat smiley

  • #11   30. mar 2012 Marianne: Tak smiley ja har også en sød veninde i jylland der gerne gjorde det, men igen jo ikke lige til med den afstand..

  • #12   31. mar 2012 Hvornår er det?

  • #13   31. mar 2012 Det er fra her den 9 ug 2 uger frem..

    Up-date: Inde på heste nettet er der en sød "næsten nabo" der har kontaktet mig at hun gerne vil se efter ham smiley dejligt med så søde og hjælpsomme mennesker..


  • #14   31. mar 2012 Det var dejligt Signe, men jeg ville alligevel for en sikkerheds skyld prøve på at finde endnu en, som af og til kan se til katten.
    Vi har nemlig kunnet læse om kattepassere, der simpelthen glemte at se til katten eller blev indlagt uden at kunne fortælle nogen om kattepasningen.
    Resultatet er ikke svært at gætte smiley


  • #15   1. apr 2012 Øv... osse en anelse for langt væk for mig. Bor i Charlottenlund, men uden bil...

    Hvor i Bagsværd er det ?


  • #16   2. apr 2012 Mega: Vi har kun 2 nøgler og jeg vil gerne have en med selv, så kan ikke bare udlevere nøgler til flere forskellige.. synes dog også det virker sådan rimeligt overvågende at sende folk ud og overvåge.. ville selv føle det sådan lidt, hvis jeg havde tilbudt min hjælp gratis og så opdagede at de havde andre kommende for at tjekke om jeg gjorde det godt nok..
    Tror ikke chansen er så stor for at en ung kvinde bliver indlagt lige i de 14 dage, men forhåbentlig ville hun være i stand til at ringe hvis det var og så måtte familien rykke ud (selv om de har langt)

    Anne: Bor i værebro smiley men har heldigvis fundet en smiley


  • #17   2. apr 2012 Der er da ikke spor "overvågning" i det.
    Da jeg skulle indlægges, fik jeg aftalt pasning med venner og naboer.

    En kom om morgenen, en ved middagstid der sørgede for genudsætningskattene og tømte postkasse, en sent om eftermiddagen.
    Et par gange kom et vennepar om aftenen. De vandede stueplanter, spiste hos mig og så TV, så kattene ikke følte sig helt alene.

    De havde tlf.numre til hinanden (+ til dyrlægen), så de ellers kunne aftale nærmere indbyrdes.

    Jeg havde fået lavet ekstra nøgler.


  • #18   2. apr 2012 Nu er det jo osse et helt menageri, du har, Mega ;-))


  • #19   2. apr 2012 Det er da rigtigt nok :-))
    Men selv om det kun drejer sig om én kat, kan den komme til skade kort tids efter, kattepasseren er gået, og så er et døgn lang tid.


  • #20   2. apr 2012 Ja, jeg ville heller ikke være helt tryg, men nu har jeg jo osse udekat, så der skal faktisk holdes meget øje...
    Jeg har et mennske boende i huset - man skal jo være til disposition for sådan nogle kræ smiley

    Men en gammel rolig kat, kan måske bedre klare sig...

    Jeg syns nu hurtigt, at de blir frustrede, hvis ikke de har selskab.
    Min mand fortæller, at Pjevsen leder meget efter mig de første dage, når jeg er ude og rejse...
    Så man er alligevel uundværlig !! smiley





  • #21   2. apr 2012 Jeg er 100% enig med Mega! <I>Hvis</i> der sker noget med kattepasseren er det en katastofe, hvadenten man har én eller ti katte.

    Hvis man kun har én kattepasser, så synes jeg i hvert fald man må aftale at have kontakt undervejs i ferien. En sms hver anden dag fx. Kan der ikke opnås kontakt med passeren tager man selvfølgelig hjem.

    Da jeg engang var nødsaget til at få min gamle kat passet i 5 dage, havde jeg en veninde til at komme forbi dagligt. Og så havde vi aftalt telefonisk kontakt midtvejs i ferien, så jeg kunne tjekke at alt var ok. For veninden <i>kunne</i> jo have fået en tagsten i hovedet på dag ét. Ikke sandsynligt, men det kan altså ske.

    Hvis jeg selv skulle passe andres katte gennem længere tid, ville jeg da synes det var fint at dele tjansen med nogen. Ville bestemt ikke føle det som overvågning eller mistillid.


  • #22   2. apr 2012 Forresten så ligger der en hsitorie bag hvordan jeg fik min gamle kat:
    Jeg boede sammen med en veninde, som skulle passe sin venindes kat. En aften spurgte jeg, om hun egentlig havde set til katten. "Gud nej, det havde hun da GLEMT" :-O.
    Jeg overtog så pasningen resten af ejers ferie. Og mon ikke det var derfor, jeg (et års tid senere, og efter jeg var flyttet) blev spurgt om jeg kunne langtidpasse denne kat... Det kunne jeg jo godt (katten blev så aldrig hentet, men det er en ganske anden historie.


  • #23   2. apr 2012 Jeg ville da bestemt osse ha kontakt med kattepasseren; det har jeg da osse med hende, der bor her, når vi er væk - selvom jeg stoler 100 % på hende.. Og hun har min søsters nummer, hvis der skulle ske noget.

    Da vi havde Pjevsen på pension, engang vi var væk i 3-4 uger, fik jeg min søster til at ringe til pensionen for at høre, om alt var vel...

    Men det er vel heller intet problem i disse sms og mobiltider smiley


  • #24   2. apr 2012 Ej Tinka.... det var da en frygtelig historie smiley

    Hvor gamle var I dengang ?


  • #25   2. apr 2012 Vi var halvgamle ;-).

    Jeg har altid selv været så hunderæd for at glemme dyr jeg skulle passe, har haft onde drømme om det :-S. Helt åndssvagt, for selvom jeg er pokkers distræt, glemmer jeg selvfølgelig ikke sådan noget.


  • #26   2. apr 2012 Det lyder mærkeligt... Ku forstå det, hvis det var en travl teenager...

    Det er da osse et stort ansvar at passe andres dyr.

    Netop derfor blev jeg mildest talt irriteret på en nabo, hvis Birma jeg skulle passe i 14 dage i sommer, mens hun og datter var i sommerhus: hun holdt mig slet ikke orienteret om, hvorvidt hun var i nærheden og alligevel tog sig af mis, eller hvornår jeg så skulle overtage pasningen igen.
    Hun kom og gik uden at meddele mig noget.

    På et tidspunkt var jeg lige ved at "blive principiel" og lade katten være alene. Faktisk heller ikke rart at vade ind, mens hun måske var der.
    Jeg endte selvfølgelig med at ta mig af dyret.
    3 uger efter flyttede de, og da jeg så hende efterfølgende kunne hun ikke forstå, at katten tissede på dørmåtten, når hun og datteren forlod huset......

    I øvrigt er hun psykolog smiley


  • #27   2. apr 2012 Selvfølgelig har jeg tænkt mig at have løbende kontakt med passeren, jeg har ikke tænkt mig bare at rejse og ikke tjekke op på mine dyr..
    Tror nu ikke folk der selv har kat, og selv tilbyder hjælp, bare sådan lige glemmer at se til dyret smiley og slet ikke når jeg jo har tænkt mig at skrive og høre hvordan det går..


  • #28   3. apr 2012 Selvfølgelig gør du da det...

    Og godt du fandt en løsning smiley


  • #29   3. apr 2012 Anne W - Ja, det var da noget sært noget at ulejlige andre med at passe sin kat, de dage man selv er hjemme :-S.


    Signe **Tror nu ikke folk der selv har kat, og selv tilbyder hjælp, bare sådan lige glemmer at se til dyret smiley **

    Det er jo heller ikke noget, man skal gå og tro. Man skal heller ikke tro, at folk kommer til skade eller det der er værre, man skal bare ikke udelukke at det altså <i>kan</i> ske.
    Men jo, føromtalte veninde havde faktisk selv kat.

    Super at du holder kontakt med kattepasser smiley


  • #30   3. apr 2012 Tinka: Utroligt at folk kan være så uansvarlige smiley men forhåbentlig er der meget langt imellem sådanne mennesker..

Kommentér på:
Kan man blive sur ?/gider ikke passe kat

Annonce