888 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Svar

Viktoria H
Viktoria H
Tilmeldt:
30. jul 2012
Følger: 1 Emner: 1 Svar: 1

En lille satan nogle gange En lille satan nogle gange

Hej med jer. Jeg har et problem jeg håber i kan hjælpe med. Vi har i en del år haft to katte og de har bare været super søde og vi har aldrig haft problemer med dem. Men så for næsten et år siden døde den ene af en hjerte sygdom. Den anden kat gik noget tid og kunne ikke helt forstår hvor den var blevet af. Dette gik over efter ca. En måned. Men så her få 2 måneder siden købte vi en ny kat på 12 uger. Vi har gjort alt for at sætte den nye sammen med vores 5 år gamle hun kat ( super sød og meget stille kat) i starten kunne vores hun kat ikke klare synet af den nye kat og derfor gik de den første tid hver for sig og var kun sammen 2-4 timer om dagen mens vi så til. ( nu er vi kommet op på at de er sammen hele dagen, men sover stadig hvert for sig) men her kommer de problemer som vi ikke kan løse og som vi er ved at være trætte af.

1. Den nye kat som nu er 17 uger bider i vores finger og trær næsten hele tiden og nej vi leger på ingen måde med den så den kan tro at det er legetøj. Og den er begyndt at bide i arme og ben når vi sover. Vi har prøvet næsten alt for at få den til at stoppe med at bide. Men uden held. Dette er et stort problem som vi skal have løst. ( den har 10000 stykker legetøj af alle typer og også noget den kan bide i hvis det er fordi den er ved at få tænder)

Hvordan får man den til at stoppe?

2. Hvores hun kat har det næsten ok med den nu, bare en ikke er alt for tæt på hele tiden. Og her er problemet, for den lille ny løber efter den hele tiden og selv når den skal på wc går den lille med. Og så vil den lille slårs hele tiden og det gider vores gamle kat ikke og derfor er den begyndt at gemme sig. ( det skal hun ikke og det er vi meget kede af at den nye styre huset totalt nu.) Hvad gør vi her? Vi tænker at det måske hjælper når han snart mister sine boller. .

Som ekstra info kan jeg oplyse at de begge er indekatte og vores hun er en gård kat og den nye en hellig birma


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Montering og installation af opvaskemaskinen 650 kr.
  • Flytning af stikkontakt - 15min 500 kr.
  • Hjælp til at samle en BRIMNES seng fra ikea 750 kr.
  • Help with bicycle gears that are slipping 210 kr.
  • Skift af vandhane i køkken 800 kr.
  • Sætte spejl og hylde op 400 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  En lille satan nogle gange
  • #1   31. jul 2012 En legekammerat ville løse problemerne. Den lille ny keder sig.

  • #2   31. jul 2012 Enig med Lone. Når den gamle mis har den alder, gider hun bare ikke være reservemor..og den lille keder sig bravt. Så skaf en legekammarat til bimsebarnet, den kan fræse og lege med.

  • #4   31. jul 2012 Åh ha, vi havde/ har præcis samme problem, men bare rolig, vores lille mis er fra October og vi kan mærke han ikke er så slem længere, de store får stadig en tur men SLET ikke så slemt som for nogle måneder siden, Capone kan også stadig finde på at angribe vores tæer når vi ligger og sover, det kan i ikke gøre så meget ved... Andet end at sige nej på en bestemt måde, men jeres killing bliver måske en anelse værre når den er blevet lidt større, men det går over smiley Capone synes også han skal drille de store i bakken, det er knap så smart, så når vi ser det så henter vi ham smiley

  • Viktoria H
    Viktoria H Tilmeldt:
    jul 2012

    Følger: 1 Emner: 1 Svar: 1
    #5   1. aug 2012 Tak for jeres svar. Vi har pt. Ingen planer om at skulle have kat nr3. Så vi vil gerne finde en løsning ud fra hvad vi har nu. Vi vil meget gerne finde en måde til at få den til at stoppe med at bide os. ( det er ikke hårdt den bider. Det er mere som leg)

    Og så skal den stoppe med er slårs med vores anden kat. Det er hele tiden fra morgen til aften.

    Kan vi tage noget på vores finger som smager dårligt for den? Jeg tænker på at hvis den nu får en meget dårlig smag i munden fra et eller andet, så stopper den vel med at bide?


  • #6   1. aug 2012 Man sætter killingen ned hver gang og siger nej. Man skal ikke begynde at smøre alt muligt på fingrene. Opdragelse er vejen frem.

    Og det med at killingen jagter den anden kat, kommer du ikke til livs, hvis din kat ikke får en legekammerat. For den keder r*ven ud af bukserne smiley


Kommentér på:
En lille satan nogle gange

Annonce