706 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 11 Svar

Diana T
Diana T
Tilmeldt:
28. dec 2023
Følgere: 10 Emner: 2 Svar: 2

Hjælp Hjælp

Hej all
Først og fremmeste glædelig jul
Jeg har et lille problem, vores hankat har været stukket af fra august til december ( han var flyttet til en ældre dame) vi finder ham får ham hjem, og jeg tænker jeg holder ham lige hjemme så han finder ud af han bor her igen, men i den periode han inde skider han i tros på vores første sal og det lærer vores killingerne hurtigt af - desværre

Vores hankat er nu lukket ud igen, jeg har vasket gulvene oven på i klorin og rodalon men mit problem er at mine 2 banditter af killingerne ikke vil stoppe med at besørve der oppe, de bruger stadig deres kasse, hvad kan jeg vaske gulvet i/sprede så de stopper, for tænker det en dårlig vanen der kommet til, har i nogle gode råd?

Deres kasse er altid ren og pæn, de render i hele huset, og mangler absolut ingen ting.....


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Ophæng af lampe 350 kr.
  • Toilet løber 1.000 kr.
  • Bosch vaskemaskine gået i baglås. Har prøvet alt i henhold til manual intet virker 1.000 kr.
  • Montering af emhætte 1.000 kr.
  • Skift forlyslygter Opel Karl 300 kr.
  • Plæneklipper vil ikke starte 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Hjælp
  • #1   28. dec 2023 Forhåbentlig har to killinger mere end en kattebakke smiley

  • Diana T
    Diana T Tilmeldt:
    dec 2023

    Følgere: 10 Emner: 2 Svar: 2
    #2   28. dec 2023 Ja der er 3 bakker i huset så de mangler ikke

  • #3   28. dec 2023 Det bedste du kan gøre, i min optik i hvert fald, er at være over dem hele tiden, og sætte dem i bakken, så snart de gør antast til noget. Og så se at få afleveret den hankat tilbage til den ældre dame, så hans urenhed ikke påvirker dine katte yderligere smiley

    Alternativt kan du købe noget godt lugtfjerner, og så indtil videre lukke døren til de/det rum der er besørget i.


  • #4   28. dec 2023 Klorin skal du ikke vaske af i, det tiltrækker kattene.
    Man kan købe noget spay hos de fleste dyrehandlere der kan fjerne lugten af urin helt.
    Hvis du kan lukke af til der hvor de tisser eller stille deres kattebakke der, så vil de nok også hjælpe.


  • #5   28. dec 2023 Klorin får kattene til at besørge der. Rodalon er ætsende. Ingen af delene ændrer på kattenes opfattelse af kattebakke lige der.

    Brug enzymer til at neutralisere duften af kat. Det er ikke farligt.


  • #6   28. dec 2023 klor tiltrækker mere end det gavner
    jeg bruger det gerne til kattebakkerne hvis mine ikke lige kan huske at bruge dem. så får bakkerne en vask og bliver skyllet med klor. Så lugter de godt i kattenæser


    det der er problemet er at din hankat er at han er sur over at blive lukket ind, og derfor gør han det. han er jo vant til at gå ude.
    og når I så har vasket af i klor så tiltrækker det , og så tror de andre at de også må

    så få vasket gulvet godt og grundigt af i rodalon, evt lige tørrer over med eddikevand
    det burde kunne tage duften af klor, og så burde der ikke være problemer med at de tror de må bruge gulvet fremfor bakken


  • #7   29. dec 2023 Jeg ville købe R10 fra Matas, det tager lugten, og kan også bruges i vaskemaskinen, hvis det skulle blive nødvendigt.
    Hvis det er muligt, så kunne det måske hjælpe, at få en låge til førstesalen, så de ikke kan komme det.
    Jeg ville ikke lukke den store ud endnu, men lave en eller anden form for løbegård, så han kan komme ud i trykke rammer, og så må den lille jo også komme ud, så er risikoen for at den lille smutter ved et uheld mindre.


  • Diana T
    Diana T Tilmeldt:
    dec 2023

    Følgere: 10 Emner: 2 Svar: 2
    #8   29. dec 2023 Jette L , Røde og Mitti
    Jeg vil prøve at købe det der R10 og håbe det hjælper smiley



  • #9   29. dec 2023 Og giv dine kattebakker en rens med noget klor, som Anja siger. Det tiltrækker dem, og giver dem lyst til at bruge dem smiley

  • #10   30. dec 2023 Jeg ville nok bruge klorin til bakkerne og ikke klor.

  • #11   30. dec 2023 Du ved hvad jeg mener Susanne smiley

Kommentér på:
Hjælp

Annonce