Måske clamydia Måske clamydia
Hejsa
Jeg har lige fået en killing hjem i fredags, og allerede da vi kom hjem begyndte hans næse at løbe med snot, han har ikke øjenbetændelse eller andre symtomer.
Jeg ringede straks til dyrelægen og fik pencillin ( Felinox) til ham.
Dyrelægen har mistanke om det kan være clamydia....!
Mit problem er bare at vi også får en anden killing hjem på søndag + vi har en kat i forvejen.
Tanken var jo vi ville bruge ham til avl, men nu ved jeg ikke om det kan lade sig gøre......??
Jeg har kontaktet opdrætteren, men hun kunne forstå det, da ingen af de andre katte havde noget........ Meget mystisk.......
Hilsen Mette
nov 2006
Følger: 35 Følgere: 33 Katte: 2 Emner: 15 Svar: 1.411
Sender du en PB til mig om hvor du har købt killingen??
Jeg har selv været i samme sted som dig,med to syge killinger hvor *opdrætter* benægtede sygdom...
Gitte
mar 2006
Følger: 15 Følgere: 14 Katte: 4 Emner: 152 Svar: 1.676
dec 2006
Følger: 3 Følgere: 22 Katte: 5 Emner: 73 Svar: 1.154
Gitte : pas på med at sammeligne den opdrætter med mettes det kan faktisk være at hun ikke er klar over det ... det er ikke nogen skam at ha Clamydia men det er rigtig skidt ikke at gøre noget ved det *S*
Mette jeg ville nok liiige vente en 14 dage 3 uger med at få den nye killing hjem hvis det kan lade sig gøre , selvom det er Clamydia din killing har så kan den stadig bruges til avl engang *SS*
dec 2006
Følger: 3 Følgere: 22 Katte: 5 Emner: 73 Svar: 1.154
nov 2006
Følger: 35 Følgere: 33 Katte: 2 Emner: 15 Svar: 1.411
Jeg sammenligner ikke...men min såkaldte *opdrætter* var sgu godt klar over problemet,men nægtede at se det i øjnene.Jeg kontaktede hende efter jeg havde været afsted med to meget syge killinger og hun var kold i nummeren!!Jeg ville bare advare hende om,at hun havde syge katte og indstille sit salg af kilinger til de var raske.Mit indlæg kommer sig af,at jeg er ked af at andre kommer i samme trælse siation som jeg.Det har kostet blod sved og tårer+ aflivning af en kat.Derfor min reaktion;o)
mar 2006
Følger: 15 Følgere: 14 Katte: 4 Emner: 152 Svar: 1.676
dec 2007
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 11
Dens symtomer er: Grønt snot, 39,43 i feber (fredag) og intet andet. Den spiser og drikker fint, og livlig som alle killinger er.
dec 2006
Følger: 3 Følgere: 22 Katte: 5 Emner: 73 Svar: 1.154
Gitte: kan godt forstå hvis du er ked af at andre kom ud for det sammen som dig det er noget møg ... men hvis denne opdrætter ikke har nogle katte der virker somom de er syge så er det lidt svært at skulle tro på en fremmed kvinde der ringer og siger "dine katte er syge" *SSS* det bedste ville være at mette først fik fast slået hvad det er før hun råber vagt i gevær ,,, rygter kan ødelægge så meget og det ville være trist hvis denne opdrætter var uskyldig *SS*
dec 2007
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 11
dec 2006
Følger: 3 Følgere: 22 Katte: 5 Emner: 73 Svar: 1.154
nov 2006
Følger: 35 Følgere: 33 Katte: 2 Emner: 15 Svar: 1.411
Kan godt følge dig,men er det ikke *underligt,at mine killinger bliver så syge efter 1 døgn her hos mig ??
Min dyrlæge mener at det var flytningen( killinger var 4 1/2 måned da jeg fik dem ) der udløste den voldsomme sygdom,som de var småsyge af i forvejen.Det så jeg ikke da jeg hentede dem.
Kan fortælle så meget om den opdrætter,men må ikke hænge folk ud her.Kan kun advare kraftigt imod at købe hos hende.
En ting er helt sikkert,jeg råber ikke vagt i gevær uden grund!!!
dec 2006
Følger: 3 Følgere: 22 Katte: 5 Emner: 73 Svar: 1.154
men det er ikke alle opdrættere der er sådan pga de har fået en sygdom ind .. vi skal passe på at vi ikke skader noget der måske ikke er slemt . ...
nov 2006
Følger: 35 Følgere: 33 Katte: 2 Emner: 15 Svar: 1.411
Vi er helt enige her,jeg skulle bare lige af med mine egne oplevelser.Selvfølgelig findes der mange seriøse opdrættere og mange oplever vi jo også herinde *S*
Jeg har lært så meget på kort tid af mine og min kære mands *dumheder* såsom...*ej,det er sgu synd for de stakkels katte,så vi må hellere redde så mange som muligt*....Forstå mig ret*S*
Tror ikke vi skal komme mere ind på brådne kar i aften blandt reg. opdrættere....uha dada..Så kommer vi sgu ikke i seng for sent i morgen og det har jeg ikke tid til.Den tager vi en anden dag*G*
Karen,søde Karen...du er en af dem som aldrig ville sælge en syg killing.Ej heller Ditte og co....bla mange opdrætttere herinde.
Gitte
dec 2007
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 11
dec 2006
Følger: 3 Følgere: 22 Katte: 5 Emner: 73 Svar: 1.154
dec 2007
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 11
Ved i hvad det ca. koster at få den testet...? ikke fordi pengene er et problem, jeg gad bare godt at vide det.
dec 2007
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 11
Men jeg gemmer stadig alt fra dyrelægen.
dec 2006
Følger: 3 Følgere: 22 Katte: 5 Emner: 73 Svar: 1.154
nov 2006
Følger: 35 Følgere: 33 Katte: 2 Emner: 15 Svar: 1.411
Held og lykke og god bedring til din killing..opretter du ikke den herinde?
feb 2007
Følger: 20 Følgere: 33 Katte: 3 Emner: 154 Svar: 2.846
Jeg har også engang købt en killing som blev syg så snart jeg fik ham hjem. Det endte desværre meget sørgeligt med ham, han blev alvorligt syg.
Men det kan godt udløses af stress pga flytningen, så det er bare med at få katten i behandling så snart som muligt og så kræse lidt for den.
jun 2007
Følger: 2 Følgere: 1 Katte: 2 Emner: 14 Svar: 116
Min mor er opdrætter, og hun siger at man som opdrætter er forpligtet til at betale diverse dyrlæge regninger, hvis det kommer hjemmefra.
Det står også i købeloven, du kan sige til opdrætteren at der står i købeloven at hun er forpligtet til at betale.
Der er jo så mange som nægter at katten er syg, fordi de ikke vil betale noget.
maj 2007
Følger: 73 Følgere: 74 Katte: 10 Emner: 59 Svar: 5.739
http://www.forbrugerraadet.dk/raad/forbruger/alle/raad025/
sep 2007
Følger: 16 Følgere: 14 Katte: 5 Emner: 25 Svar: 463
Hvad gør man så, hvis man har købt en syg kat af en dyrlæge, der giver lovning på 1 md. fri behandling hos denne, og man så nægter at aflevere katten tilbage til det sted?
"resten ikke rettet mod dig"...
Jeg nægtede i sin tid at aflevere Bonnie tilbage til hendes opholdssted/internat/dyrlæge, da jeg havde set hvilke "metoder" hun brugte da jeg hentede hende (hun brugte samme kanyle til at give 3 katte indsprøjtning med antibiotika).
Jeg tog hende til min egen dyrlæge og det viste sig at hun havde katteinfluenza (hvilken type ved jeg ikke - tror calici). Hun blev behandlet der.
Sælger lovede mig, da jeg fortalte at jeg havde en killing derhjemme der endnu ikke var færdigvaccineret, at det ikke var noget der smittede
Heldigvis blev min killing ikke syg, men sælger nægtede at betale for dyrlægeregninger fordi jeg ikke havde brugt "høn = hende/ham".
dec 2006
Følger: 17 Følgere: 17 Emner: 93 Svar: 1.676
Der kan nemt komme stressreaktioner i forbindelser med en flytning. Men er det nogle gange så meget som Mette skriver med snot og endda betændt snot? Det har jeg ikke oplevet.
okt 2005
Følger: 36 Følgere: 34 Katte: 5 Emner: 146 Svar: 3.220
Nå bare lige en lille note -
God bedring til katten
maj 2007
Følger: 73 Følgere: 74 Katte: 10 Emner: 59 Svar: 5.739
Uanset om det drejer sig om en dyrlæge ell. en brugtvognsforhandler, skal man ALTID sørge for at få "lovninger" skriftligt - i det hele taget ALT på skrift mht. katten.
Som jeg har læst det, mener jeg for øvrigt, at køber kan vælge at beholde katten OG få sine udgifter til dyrlæge betalt af sælger.
Som tommelfingerregel siger man, at det er SÆLGER, der skal kunne bevise, at dyret ikke har haft sygdommen med sig, hvis den bliver syg inden for de første 6 mdr. efter salg.
Derefter er det KØBER, der skal kunne bevise det modsatte.
Med hensyn til dyrlægen ville jeg have stillet dyrlægen i udsigt, at der ville blive rettet henvendelse til Dyrlægeforeningen. Jeg ved forresten, at der er forslag fremme om (hvis det ikke er vedtaget), at anker om dyrlæger skal behandles i et separat nævn, da dyrlæger ikke skal kunne behandle sager om kollegaer.
sep 2007
Følger: 16 Følgere: 14 Katte: 5 Emner: 25 Svar: 463
Jeg indberettede det til dyrenes beskyttelse, som afviste sagen, da det var et af deres egne internater...
Men jeg tror da jeg vil forsøge mig hos Dyrlægeforeningen.
dec 2007
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 11
Misser er stadig syg, jeg giver ham nu Ronaxan, og det er blevet en lille smule bedre.
Nu er vores gamle misser også begyndt at få symtomer...Hulk
Jeg er snart ved at blive sindsyg.... Jeg ved ikke om de kan blive raske, der er åbenbart delte meninger om det. Nogen siger de kan blive raske, mens andre syntes jeg skal aflive dem.....
De vil jo altid være raskesmitte bærer, og vil muligvis smitte de andre katte på vejen + den lille killing vi snart for hjem.
Hvad ville i gøre....??
dec 2007
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 11
De har overhovede ikke været i nærkontakt, men de går jo de samme steder.
Jeg er også meget i tvivl om hvad jeg skal gøre med den lille nye, vi snart får hjem.
maj 2007
Følger: 73 Følgere: 74 Katte: 10 Emner: 59 Svar: 5.739
Det var dog en ualmindelig kynisk indstilling!
Det er da højst sandsynligt, at kattene kan komme sig. Det drejer sig jo om en virusinfektion. Hvis alle de katte, der var syge pga. virus, skulle aflives, var der næsten ingen katte tilbage i Danmark.
Jeg ville vente med at få den lille nye hjem, til dine katte er blevet raske, og til i hvert fald en uge efter,den nye er optimalt basis-vaccineret.
Forklar den nuværende ejer situationen. Jeg kan ikke forestille mig andet, end hun vil være både forstående og imødekommende.
dec 2007
Følger: 1 Emner: 2 Svar: 11
Basis- vaccineret, mener du efter den 2. vaccine, eller ville jeg kunne tage hende hjem her snart, hun har fået den 1. vaccine, den fik hun i mandags.
okt 2005
Følger: 36 Følgere: 34 Katte: 5 Emner: 146 Svar: 3.220
maj 2007
Følger: 73 Følgere: 74 Katte: 10 Emner: 59 Svar: 5.739
Det vil sige, at du kan få din killing hjem om ca. 5 uger (der skal gå mindst en uge efter vaccination), og til den tid er dine katte sikkert blevet raske.
Held og lykke!
Måske clamydia