643 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 7 Svar

hjælp til race/blandning hjælp til race/blandning

godmorgen KG!

Vi overtog Bobo for kort tid siden, og han var til dyrlæge i onsdags for at blive kastreret,øremærket,vaccination osv.

dyrlægen siger at han er sikker på at han er noget race kat, eller blandet.
Vi har selv snakket en del om det herhjemme, og mange af vores venner og familie har nævnt det samme.

er der nogle som kunne have en idé om hvad han evt er blandet med? Jeg har ikke mulighed for at opsøge det sted han kommer fra oprigtig, da det er et par ejere tilbage.
Jeg håber at mit spørgsmål bliver taget seriøst og med en god tone smiley

god dag til alle smiley


Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Montage af køkkenarmatur 800 kr.
  • Haster! Silikone fuger på badeværelse 1.300 kr.
  • Hænge vinreol op 350 kr.
  • Ophængning af lamper 600 kr.
  • Ny stikkontakt, der skal bores i væggen 600 kr.
  • Samle legetårn undendørs 1.000 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  hjælp til race/blandning
  • #2   10. sep 2016 Det kan også være at det er det han er, men min dyrlæge har nu rimelig godt styr på katte. smiley tror det er meget individuelt hvilken viden om erfaring ens dyrlæge har smiley

  • #3   10. sep 2016 Han er en ganske flot huskat smiley

  • #4   10. sep 2016 Ligner en ganske almindelig huskat smiley
    Og en smuk en af slagsen også smiley


  • #5   10. sep 2016 Umiddelbart kan jeg ikke rigtig se nogle "definerede" træk. En blanding kaldes en almindelig huskat og fås i alle størrelser, farver, mønstre, typer og personligheder smiley selv blandt opdrættere er det stort set umuligt at gennemskue hvorvidt en kat har en bestemt race i sig.
    Hvis du, som her, ikke har mulighed for at kontakte tidligere ejere, så er det meget svært. En racekat er en kat med stamtavle smiley og hvis de får killinger uden tavle er det huskatte. Men jeg tror mange glemmer/ikke ved at de racer vi har idag alle er startet ud som huskatte.
    Din Bobo er en skøn huskat smiley om han er en blanding eller ej så ændrer det vel ikke på hvordan i ser ham?


  • #6   10. sep 2016 Lad mig sige det sådan her:

    Mine dyrlæger (hospital) spørger MIG om det samme. 2 af dem er huskatte. De 3 andre er MCO med stamtavle.

    Stol ikke på dyrlæger hvad race bedømmelse angår


  • #7   10. sep 2016 Han er en lækker sort sølv bicolor spotted tabby huskat. En meget smuk en af slagsen. smiley

  • #8   11. sep 2016 Han er af den meget fine race KAT....... smiley smiley smiley smiley

    Hahaha jeg laver sjov. Rigtig mange huskatte er desværre iblandet andre racer langt til bage i generne så egentligt kan han have 10 forskellige racer i sig et eller andet sted. En dyrlæge kan ikke se om eller hvilke racer der er i en kat med mindre der er nogle helt særlige kendetegn fra en race der træder tydeligt igennem, og stadig der kan det være svært, selvfølgelig er der dyrlæger der har en særlig interesse for racer og ved mere end andre, men uden en decideret viden til kattens bagland vil det være stortset umuligt at vide, og være rent gætvært fra alle parter uanset ens uddannelse.

    Jeg har selv en kat som mange tror er en racekat, primært pga hendes smukke blå farve og silkebløde pels, men da hun Udover farven ligner en helt almindelig dejlig huskat og hun samtidig er hittekat ( altså en kat som andre har smidt ud som affald) så er hun for mig og omverdenen en huskat, en lille!e fin en af slagsen, for de fås i alle former, størrelser og farver.

    Så vær du glad for din søde huskat og lad være med at forsøge at lave ham om til noget andet, for han er fuldstændigt lige glad med titler, bare han får god mad hver dag og et tørt, lunt og trygt sted at sove. smiley


Kommentér på:
hjælp til race/blandning

Annonce