1.232 visninger
|
Oprettet:
FølgFølg ikke
5 Svar
Min kat har astma Min kat har astma
Hej alle sammen har lige været ved dyrlægen og min kat Aya har fået konstateret astma.
Så ville hører om der er andre der har erfaring med katte og astma, hvad gør i og hvilken behandling får jeres katte for det.
0 synes godt om
jan 2012
Følger: 9 Følgere: 109 Katte: 3 Emner: 132 Svar: 11.510
aug 2012
Følger: 15 Følgere: 30 Katte: 2 Emner: 127 Svar: 1.750
Det må vi da håbe , men spørgsmålet tyder på at TS ikke har
maj 2007
Følger: 24 Følgere: 40 Katte: 10 Emner: 141 Svar: 7.112
jan 2012
Følger: 31 Følgere: 164 Katte: 2 Emner: 48 Svar: 187
http://www.kattegalleri.dk/forum/Generel-diskussion/62894-kat_med_astma
( bricanyl bruges også til behandling af human species med astma.
Findes som piller og inhalations pulver/spray.)
aug 2010
Følger: 50 Følgere: 379 Katte: 4 Emner: 187 Svar: 7.248
Mads fik injektioner med forskellige slags binyrebarkhormon. Nu har man opfundet en maske, så det er muligt at give katten inhalationsmedicin - altså hvis katten vil samarbejde.
Binyrebarkhormon virker, men i meget store doser kan det få konsekvenser. Mads fik måneansigt og diabetes, men han fik altså også meget store doser for at blive "reddet hjem" Tarzan fik også binyrebarkhormon flere gange, men han fik ingen bivirkninger.
Det er faktisk det samme som hos mennesker.
Få fat i grus der støver minimalt uden parfume, gør grundigt rent, ja igen, de samme regler som hos mennesker. Hvis I ryger, så gå udenfor.
Det er muligt at vaccinere katten mod allergi, hvis det er udløst af allergi. Det kan du få udredt ved en blodprøve.
Hypersensibilisering tager flere år, men er iflg. min dyrlæge noget der giver gode resultater.
Vi nåede dog aldrig at komme i gang
Min kat har astma