{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
1.118 visninger | Oprettet:

Bubber helbredte fem syge {{forumTopicSubject}}

<b>Bubber helbredte fem syge ved hjælp af bøn - lam mand begyndte at løbe.

Den kristne sekt Evangelist hævder, at tv-værten Bubber har kureret fem personer for blandt andet eksem og skizofreni.

</b>Bubber er en mand med mange talenter. Han er god til både børn, hunde og jægersoldater, og nu hævdes det også, at Bubber er i stand til at helbrede de syge.

Den kristne sekt Evangelist - der gør sig i dæmonuddrivelse og håndpålæggelser - hævder, at Bubber helbredte mindst fem mennesker, da han besøgte sekten under optagelserne til TV2-programmet 'Danmark ifølge Bubber'.

Bubber deltog i en bønnenat, hvor der ifølge avisen Evangelist blev udført adskillige mirakler. Efter fællesbønnen blev han spurgt, om han ville være med til at bede for de syge, der melder sig på chatten på Evangelists hjemmeside. Det gik han med til.

Men først ville prædikant Christian Hedegaard vide, om Bubber tror på, at Jesus kan helbrede folk. Til det svarede Bubber:

- Jeg har set mirakler i dag. Jeg har set en ældre herre, som kom og var lam i det ene ben. Halvsidig lam. Han kunne få armen op, men han kunne ikke folde fingrene og hånden. Han løber nu.

Derefter bad Bubber en bøn for de syge sammen med Christian Hedegaard, og det var noget der virkede. I hvert fald hvis man skal tro martsnummeret af bladet Evangelist.

Her står der, at Evangelist kan fremvise en hel liste over mennesker, som er blevet helbredt af Bubbers bøn.

'Sister' ville stoppe med at ryge og så et stærkt lys.

'Bob' havde eksem og så, hvordan den fysisk forsvandt fra armene.

'M' rystede og fik ro i kroppen, modsat før.

'L' var skizofren og ikke rigtig troende, men blev ør i hovedet og udfriet under bøn.

En bruger på chatten, der kalder sig 'Karen Marie' skriver:

- Da Bubber bad med Christian Hedegaard, begyndte jeg at græde, og jeg tror noget er løsnet.


Artikel BT









Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af 5 lamper 1.320 kr.
  • Need to move ikea wardrobe to new apartment around 200 meters away. 800 kr.
  • Beskæring af æbletræ 1.000 kr.
  • Hjælp til en kommede som skal skilles ad 300 kr.
  • Opvaskemaskine vil ikke tænde 750 kr.
  • Beskæring af to træer 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  Bubber helbredte fem syge
Kommentér på:
Bubber helbredte fem syge

Du skal være medlem af gruppen for at kunne kommentere.
Gå til gruppens forside




Annonce