Huskat Diva 2017

326 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 5 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Huskat Diva

Fødselsår:
2017
Temperament
Meget legesyg, social og eventyrlysten. Hun er fuld af spilopper og elsker at lege og på på opdagelse, især oppe på høje ting. Hun er meget social og bruger mange "miv" lyde. Der er dog ikke kommet lyd på hendes miav endnu( december 2017) :-)

En typisk Diva er hendes ræs igennem huset og op og ned af trapperne.
Tricks
Hun kan vælte juletræet og lave en papirs-kugle om til småstykker ;-)
Stævner
Ingen.
Stamtavle
Begge forældre er vildkatte.
Køn
Hunkat.
Beskrivelse
Diva har levet som vildkat indtil hun var ca. 12-14 uger.
Det startede med at vi opdagede hende nede ved byens gadekær i en alder af nok 8 uger(se billede i galleriet). Hun var meget lille og strejfede rundt alene. Vi så hende dog en enkelt gang die hos sin mor med hendes tvillingesøster på fortorvet lige ved siden af en befærdet vej :-/
I lang tid fodrede jeg hende med tun, våd-foder og minipiller. Pludselig efter ca. 1-2 uger opdagede jeg at hun ikke var alene. Hun holdt til ved gadekæret sammen men hendes 2 andre søskende. De sov i sivende og en enkelt gang lade jeg mærke til at en af hendes søskende sov i en væltet spand. Alt dette kunne vi selvfølgelig ikke lide, for hvad ville der ske når de skulle igennem vinteren på egen hånd?
Vi lavede et indfangningsprojekt sammen da de nåede alderen 12 uger. Vi lånte en fælde af vores naboer og så blev fælden ellers sat op ved gadekæret. Efter et par dages forsøg gik der endelig en lille mis i fælden. Det var dog ikke den hvide som vi havde håbet på, men hendes røde søster. Fint nok, den tog vi. Efter lidt snak, tog vi så den beslutning at prøve at indfange den hvide(Diva). Vi satte fælden op og kort efter gik hun i. De 2 søskende havde vi i vores rum i stalden. Vores formål var egentlig at gøre dem tamme hvorefter vi ville finde et nyt hjem til dem. Vi fik efter 2 uger gjort den vandt til at blive berørt og der gik ikke lang tid yderligere før de fandt ud af hvor dejligt det egentlig var at blive nusset.

Nu var tiden inde til at de skulle videre. Vi satte en annonce op på nettet med en god beskrivelse omkring deres opvækst i håb om at finde den rette familie. Vi fandt en super god familie til Bella( den røde) med god erfaring med dyr. Desværre var Bella dog blevet enormt knyttet til os og det gik desværre ikke og hun nåede kun at bo der i 6 dage. De matchede desværre bare ikke sammen. Heldigvis havde det ikke ødelagt lille Bella. Lige med det samme at hun kom tilbage begyndte hun at spinde, bare ved at kigge på os.
I mellemtiden havde vi besluttet os for at beholde Diva, på trods af 3 katte i forevejen. Desværre måtte vi meget kede af det få aflivet vores 5 år gamle hunkat Bebs, da hun havde alvorlig loppeallergi(i hjertet gemt, men aldrig glemt :-(. Nu ville det ikke stresse Bebs yderligere oven i hendes loppeallergi hvis Diva kom ind. Derfor var der "plads" til Diva og ind kom hun. I mellemtiden havde vi fundet det helt perfekte hjem til Bella. Nu bor hun hos en sød dame her i vores by, hvor hun trives på bedste hvis. Hun har fået sig en god, beskyttende katte-legekammerat ved navn Pelle. De 2 er uadskillelige nu :-) Så det er super godt.

En anden ting der skete i mellemtiden var at vi indfangede endnu en killing. Han var 18 uger da vi fangede ham og også vildkat. Ham beholdte vi sørme også da han muligvis ikke ville kunne fungere i et andet hjem, pga. vildkatte-opvæksten. Han er dog blevet nogenlunde tam og MEGET kælen efter et par måneder :-) Han har fået navnet Alfred.

Diva og Alfred er de bedste venner og de elsker at gå på eventyr i huset, "angribe" hinanden, lege sammen og alt hvad de ellers finder på :-)
Kommentér på:
Huskat Diva
Annonce