Ragdoll Charlie 2001

3.872 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 29 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Ragdoll Charlie

Fødselsår:
2001
Temperament
Stille og rolig!
Han er en rigtig hyggekat, og han er noget så kælen!
Han gør ikke en flue fortræd, og man kan simpelthen gøre alt ved ham, uden han siger en lyd til det!
Tricks
Ja da:-D
Han kommer når jeg kalder, han kan "komme tilbage med pind" som en hund gør, men bare "komme tilbage med mink hårbånd".. Så har vi sådan en leg, hvor vi løber afsted ved siden af hinanden, og kaster os ned for at kigge under sofaen efter "bamse-lamsen" (mit mink hårbånd)...
Så giver han også en fremragende massage! Ved at han sidder oven på én og simpelthen stamper løs med poterne!
Stævner
Nix, men overvejer at gøre ham til udstillingskat, da han har det perfekte useende og temperament for hans race!
Stamtavle
Ja..
Køn
Hankat!
Beskrivelse
Charlie er simpelthen bare skøn! Han elsker at blive kælket og nusset med, og har også en stor trang til det! Han er inde kat, og kræver derfor dejlig meget opmærksomhed!
Han elsker at lege, og nogle gange er jeg bange for han tror, at han er en hund:-S Hehe, men det er jo bare meget sødt!
Han er en helt fantastisk familie kat, og han elsker at omgås mennesker.. Også fremmede!

Charlie er altid klar på en udfordring:-D
Kommentér på:
Ragdoll Charlie
  •   6. sep 2013 Sawyer og jeg har smidt en høj til charlie smiley Han lyder i øvrigt som en rigtig dejlig kat!
    kig gerne forbi os hvis du har lyst (:


  •   5. aug 2009 Høj smiley
    Tja katten og sofaen passer rigtig godt sammen i farven xD Dejlig mis.


  •   10. jun 2009 ÅÅÅhhhhh....
    Hvor er han da bare utrolig lækker!!!!
    Har givet ham en af mine begrænsede x-høje, men han har fortjent sådan en ...han er lækker.
    Ville ønske jeg kunne hjælpe dig i din trælse situation, men har selv 4 hunde, så jeg tvivler på at Cirkeline vil elske at bo her. Har ellers lige fået 2 stk 1½ år gamle Ragdolls for 2 mdr. siden og det har taget hundene med storm. Der skal meget til at hyle dem ud af det. Så de er faldet rigtig godt til her og jeg tror da de elsker deres nye hjem smiley
    Jeg håber du finder en løsning.....


  •   30. maj 2008 smuk kat
    uh han er virkelig smuk


  •   12. jul 2007 .
    Ih hvor er han dejlig smiley


  •   22. dec 2006 Flot...
    Hvor er han bare lækker! Simpelthen en dejlig bamse...
    En høj er sendt...
    Kig gerne forbi...


  •   23. sep 2006 Høj
    til din smukke skønne og dejlige misser smiley


  •   31. aug 2006 Hejsa...
    Hvor er han dog bare utrolig smuk...
    Han elsker da vist rigtig at putte, hi hi.... utrolig dejlige billeder.
    Vi har sendt en høj til smukke Charlie.

    Kig forbi mine katte med kommentar og en stemme i deres udfordringer, hvis du har tid og lyst...


  •   23. jan 2006 hejsa...
    Se her: http://katte.dyregalleri.dk/html/mar_vis.asp?MarID=954 =) MVH Michelle


  •   23. jan 2006 Smuk!!
    Det er da helt utroligt så smuk den kat er!!! smiley Det har du gjort godt!


  •   17. jan 2006 hejsa
    rigtig dejlig kat...


  •   13. jan 2006 Tak for din stemme
    Jeg var lige ved at være bange for at Sylvester ikke sku blive stemt ind, men det gik.. Har været inde og se dine prægtige dyr. Smukke begge to..


  •   12. jan 2006 hej
    har smidt en høj ved begge dine smukke katte, hvor er de bedårende


  •   11. jan 2006 hej
    endnu en smuk kat.... han er virkelig flot!!! høj til ham


  •   10. jan 2006 Ajjjjjjjjjj:o)
    Charlie vækker altså noget helt særligt i mig med de smukke øjne og hele hans udtryk, det må jeg sige, han er virkelig smuk :o)))) Ham må du helt bestemt være rigtig stolt af -og med god grund. Jeg bliver altså lige nød til at rette ham til en x-tra høj:o))))))
    Kh Mette


  •   10. jan 2006 c",)
    selvfølgelig også en høj til sådan en smuk misser...


  •   10. jan 2006 Pænt tak!
    Hej Isabella!

    Tak for det dejlige billede af Honey, det er helt klart, at det er ham!
    Jeg er forøvrigt et vrøvlehoved, det var d. 13.1.2002 jeg fik Honey og ikke 2001, som jeg før har skrevet, så jeg har snart 4 års jubilæum med ham, så der vanker nok en godbid!

    Bløde potedask Dolly samt hilsen fra Honey!


  •   9. jan 2006 Fedt nok.
    Det er bare helt ok!

    Jeg glæder mig til at se det, ikke så sjovt når det tekniske ikke vil virke!

    Bløde potedask Dolly.


  •   9. jan 2006 Billede.
    Hej Isabella!

    Jeg ville vildt gerne se det billede af min Honey-dreng, hvis det var muligt at scanne det og maile det til mig!

    Honey er skam stadig en dejlig dreng, og jeg elsker ham meget!

    Bløde potedask Dolly.


  •   9. jan 2006 Godt I fik stamtavlen!
    Hej Isabella!

    Ja, hun lyver ligeså stærkt, som en hest kan rende! Min veninde skulle have haft broderen til min den anden, der døde, men kort før hun skulle have ham, hørte hun intet og kunne heller ikke komme i kontakt med hende, da et ellers aftalt besøg skulle løbe af stablen, jeg fik så fat i hende på min venindes vegne, og uh hendes mail havde været i stykker og den killing, min veninde skulle have havde fået epilepsi, så hun ikke kunne sælge ham! Da jeg kontaktede hendes dyrlæge, som jeg heldigvis havde tlf. nr på, fik jeg med lidt spillen dum lokket ud af ham, at han ikke havde nogen af hendes killinger i behandling for epilepsi, næ katten var sikkert død af FIP.
    Hun havde også megatravlt med at komme hjem ligeså snart hun havde afleveret killing nr 2 til mig, for hun skulle være over alle bjerge inden han begyndte at nyse og det stod ud af snuden med grøn snot, for jeg havde jo nok stillet spørgsmål!

    Det værste var, at hun gav mine katte skylden for at killingerne var syge, og forsøgte at bilde mig ind, at uanset hvor jeg fik en killing fra, ville den dø fra mig!

    Sødt ikke?

    Min dyrlæge har heldigvis været en rigtig stor støtte hele vejen, hurra for ham! Hm.... her til jul kunne jeg altså ikke lade være at sende hende en julehilsen med billeder af Zephyros, så hun kunne se, at jeg godt kan få en stor, sund ragdoll, der overlever, når den ikke kommer fra hende!

    Jeg er glad for, at Charlie er sund, kan se han er fra 2001, jeg hentede Honey i januar 2001, måske har I set ham hos hende?

    Bløde potedask fra Dolly.


  •   9. jan 2006 Øv!
    Hej Isabella!

    Synd at I også hører til dem, der er blevet snydt af hende! Jo flere jeg lærer at kende, der har haft med hende at gøre, jo mere lort kommer der frem!

    Jeg fik aldrig stamtavlen på den første killing, papirerne var forsinkede, sagde hun, og da han var død, fik jeg at vide, at hun havde destrueret den, for at den ikke skulle falde i forkerte hænder og blive misbrugt, sandheden var, at den aldrig var blevet oprettet hos TICA, sikkert fordi hun ikke har syntes, det var ulejligheden værd, da hun regnede med han ville dø!
    Det fik jeg hende knaldet på!
    Han "skiftede farve" 3 gange inden jeg fik ham, jeg har nok fået en af de få, der stadig levede!
    Desværre havde jeg stor tillid til hende, hun er meget charmerende og sød, så det varede længe før, jeg opdagede hendes sande ansigt! Faktisk blev hun en god ven af huset, kom og besøgte Honey, så det var naturligt at vælge hende som opdrætter, da jeg ville have en killing!

    Da jeg købte Honey var han meget mager, man kunne tælle knoglerne i hans ryg, han var også stresset, hun sagde, det var på grund af, at han ikke kunne enes med hendes fertile hankatte, og den åd jeg godtroende fjols!

    Faktisk tror jeg i dag, at det har reddet Honey's liv, at jeg købte ham dengang, han er til gengæld også det eneste gode, mit bekendskab med hende har bragt!

    Bløde potedask fra Dolly.


  •   9. jan 2006 Pas på!
    Hej Isabella!

    Tak for din hilsen til Honey! Sjovt at du har et billede af ham, ja han er speciel med sit lille, hvide overskæg og pletten på næsen, men han er ikke ret stor, vejer 5.3 kg mod Zephyros min knap 10 mdr. gamle killing, der allerede nu vejer over 6 kg!

    Honey er købt i et katteri, der ligger lidt nord for Esbjerg, et katteri jeg absolut IKKE kan anbefale, da jeg købte 2 FIP-smittede killinger der begge døde!
    Jeg blev også snydt med stamtavlen på den ene, og fik opdrætteren, der har et meget dårligt rygte smidt ud af TICA!

    For jeg er desværre ikke den eneste, der har været uheldig, du kan se den sørgelige historie på min HP! Jeg gør nu alt, for at stoppe hende, så der forhåbentlig ikke er flere, der skal gennemgå det samme, som jeg gjorde!

    Det er 4 år siden, jeg købte Honey, han var på det tidspunkt 4 år gammel, og grunden til at han er sund er, at han ikke er af hendes opdræt men importeret fra England!

    Men dine katte ser sunde ud, heldigvis!

    Bløde potedask fra Dolly.


  •   9. jan 2006 Hej!
    Hvor er Charlie dog en dejlig missekat!

    Jeg elsker ragdoll-katte og er selv den lykkelige ejer af to drenge, din beskrivelse af Charlie er bare så typisk ragdoll, blid, kælen og kontaksøgende!

    Bløde potedask fra Dolly.


  •   9. jan 2006 Hej igen..
    Charlie skal have høj ligesom sin søster Cirkeline..
    Han er så flot..


  •   9. jan 2006 høj her fra.
    wow en mis. Total flotte øjne!!

    * Kig endelig forbi Ricco & Pedro smiley


  •   9. jan 2006 Hej og Velkommen !
    han er bare sød


  •   9. jan 2006 Velkommen smiley
    Til en mega køn misser smiley


  •   9. jan 2006 Velkommen til
    Hvor er han flot!:-)

    Maria


  •   9. jan 2006 Velkommen til..
    Rigtig flot kat.. En lille hilsen fra os 3 smiley


Annonce