Blanding af racer Perle [Tidl. kat] 2010

891 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 22 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Blanding af racer Perle

Fødselsår:
2010
Temperament
Hun er en kat med lidt humørsvingninger ;) Hun er både sød og kælen, MEGET drilsk og legesyg, men pludselig kan hun være sur og så går der et minut så er hun legesyg eller kælen igen. Lidt speciel, men meget sød generelt :) hehe
Tricks
Hun kan åbne både døre og vinduer. Men det er nu selvlært! ;)
Stævner
Det har hun ikke prøvet nej
Stamtavle
Det har hun ikke, i hvert fald ikke hvad jeg ved af.
Køn
Hunkat
Beskrivelse
Perle blev fundet af en veninde jeg har, i starten af 2011, ved hendes børnehave, hvor hun var ca 2 ½ måned gammel og havde siddet og mjavet under en trappe i næsten en uge, da de så bad min veninde om hun ville tage sig af den... Hun havde egentlig katte nok i forvejen, men hun tog hende til sig alligevel og hængte papirer op alle vegne og spurgte om der var nogen der savnede hende. Men der var aldrig nogen, der henvendte sig. Vi tror hun måske er kommet hertil med nogle turister, for det var lige ved siden af et sommerhus område... Hun var ganske tam, så hun må ha haft et eller andet hjem før da.
Nå, men efterhånden som tiden gik hos min veninde, blev Perle mere og mere uvenner med de katte hun havde i forvejen, og Perle har fået mange klø :( så til sidst blev vi (jeg og min daværende kæreste) spurgt om vi ville have hende :) Hun har det fint nok med vores 2 hankatte, hun knurrer kun lidt af dem når de leger for voldsomt, men så bakker de væk og så er alt godt igen og hun driller dem hele tiden, hehe. Så hun har det i det mindste bedre nu end før :)



27. Maj 2012 - så blev Perle mor til 5 smukke killinger :)
Det var slet ikke planlagt! -hun havde selv fået åbnet vores vinduer et par gange og var hoppet ud -desværre er der 3 fertile hankatte udenfor på gården, hvor vi bor, så hun har jo parret sig der :(
Men hun er sku en god mor og det er nogle dejlige killinger :D



17. September 2012 - så fødte Perle 5 nye killinger :) -og endnu engang var hun selv sluppet ud af lejligheden og havde parret sig med en udenfor :-(

Hendes killinger er virkelig søde, og hun har været en rigtig god mor :) men det har taget hårdt på hende at få 2 kuld så tæt efter hinanden :-/ hun er i hvert fald ikke så godt i stand, som hun var før :-/ men nu begynder hun at tage stille og roligt på igen :)
Kommentér på:
Blanding af racer Perle
Annonce