Huskat Bubber 2009

600 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 3 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Huskat Bubber

Fødselsår:
2009
Temperament
Enten skal der være fuld fart på, ellers skal der ske absoult ingenting. Han elsker at fare rundt i haven og huset, finde på narrestreger og drille de andre katte. Han har krudt i røven, og hvis ingen gider lege, så leger han da bare med julepynten i stedet :-)
Ellers elsker han at sove og bruger rigtig meget tid på det. Desuden er han super madglad, og kravler gerne op af ens bukseben for at få en haps.
Tricks
Bubber kommer altid fisende ind fra haven med 100 km/t når man fløjter. Ellers ikke nogen indlærte tricks, men masser af kunsthop og tiggetricks.
Stævner
...
Stamtavle
Ingen, forældre ukendt.
Køn
Kastrat
Beskrivelse
Bubber hentede vi d. 14 juli på Fyn. Han og hans søskende var blevet indleveret på Odense Kattehjem og han havde modtaget behandling på Overgade Dyreklinik. Min fætter er dyrlæge på klinikken, og kontaktede mig straks kuldet kom ind. Jeg havde mistet min elskede rødmis i januar, så han havde fået til opgave til at finde en erstatning.
Og man må sige, at Bubber forstår at fylde tomrummet ud (; Han er fuld af krudt og kan altid få en til at smile. Desuden er han super kælen og ved ikke noget bedre, end at kravle op på ens skulder og 'bokse' i ens hår. Han bliver fuldstændig salig :-) På det halve år jeg har haft ham, er jeg blevet rigtig glad for ham, og håber på mange år i hans selvskab fremover.

Bubber hedder udelukkende Bubber for at drille min far. Han er nemlig mildest talt ikke særlig begejstret for den menneskelige Bubber eller selve navnet for den sags skyld. Men navnet passer faktisk ret godt til Bubber the cat, han er nemlig ret 'bubbet' (-;
Kommentér på:
Huskat Bubber
  •   18. jul 2010 Kanon billeder
    Hej Signe B

    Sikke nogle gode billeder du har af Bubber! Nr. 3 - altså det hvor han kigger op mellem grenene med sne på, er jeg helt vild med! Det er virkeligt helt kanon godt! Det kunne være en plakat ;o)

    KH fra Fyn
    Louise


  •   7. jun 2010 Hold
    op en flor misser, den har virkelig en udstråling der fanger ens opmærksomhed. Er helt vild med de fede udebilleder, det er mega godt taget smiley

    Mange tak for de pæne ord om lille Herbert, håber han vil falde godt til med vores nuværende misser, Herman smiley


  •   16. dec 2009 Velkommen
    til en skøn rød misser.. Dem har vi 3 af, plus et par i andre farver... Høj er givet smiley


Annonce