Huskat Laura 2004

4.004 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 47 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Huskat Laura

Fødselsår:
2004
Temperament
Et skønt og dejligt temperament. Hun er meget tillidfuld til dem hun kender, og skal lige se nye folk an inden hun kommer og vil kæles. Hun er meget legesyg, og kan sagtens beskæftige sig med det mindste stykke papir hun finder, et stykke mad eller noget helt andet. Hun elsker at jage Lucas i leg, og lader ogå Lucas fører. Hun virker udad til som en meget bestemt kat, men hun er mors lille piv mis, hun kan skabe sig som jeg ved ikke hvad når mor går udenfor og ryger, henter vasketøj osv. Noget af det bedste Laura ved er at komme indtil mor om aftenen, og hun kender sin plads når der skal soves, hun SKAL ind under dynen og der ligger hun og spinder, efter en 5-10 min kommer hun ud igen, og så skal hun ligges og kæles, og så ligger hun sig sammen med Lucas. ;)
Tricks
- Åbne skuffer. + rydde alt ud fra skufferne.
- Kommer når jeg kalder.
- Forstår godt når hun gør noget hun ikke må.
- Synes hun at hun skal spise fra den samme madskål om Lucas, bruger hun poten og skubbe noget at fodert ud på gulvet.. ;)
- Åbne døre som er på klem.
- Drikker af glads og vandhanen
Stævner
D. 1 april 07, Hjallerup. EX3 (Huskat)
Laura klarede udstillingen, meget flotter end jeg havde forventet af hende, og jeg kan stadig ikke komme mig over dommerens udtalelse om hende. :) Hun mangler blot at give sig hos dommeren, men jeg var også stresset. :( Fordi Cabotine Rose skulle op samme tid, og ville også gerne nå tilbage til hende. Men ellers klarede Laura det til UG. :)


D. 30 juni 07. Hendensted. EX5 (Huskat)

Hun lappede dommeren, derfor nr sidst. :D
Stamtavle
Ingen.

Mor: MisseMor (Huskat)
Far: Ukendt, men han er vist blevet set. ;)
Køn
En smuk steriliseret hunmis! :)

Sort Tortie Makrel Tabby m. Hvid
Beskrivelse
Laura er fra den 24-07/04, er er opvokset hos nogle af mine forældres venner de første uger af hendes liv sammen med hendes mor Missemor, og hendes storebror Figo, og selvfølgeligt også hendes 3 søskende. Jeg fik hende med mig hjem da hun kun var 8 uger, og i dag ved jeg godt at det var for tideligt, at hun skulle ha blevet hos hendes mor 4 uger mere, men jeg kan jo ikke ændre på fortiden, men jeg kan lære af det. Jeg synes hun er en rigtig flot hunmis, både hendes farver og hendes kropsbygning. :) Siden vi fik Lucas hjem har Laura forandret sig, hun er blevet meget mere kælen, og snakker næsten hele tiden, og så efter et par uger så har hun taget Lucas til sig som hun var hans mor, det er noget af det sødeste jeg nogensinde har set. :) Hun giver ham lov til at bide i leg uden hun beklager sig, og det sødeste af det hele er nok at han får lov til at die på hende.. ;)..

Vægt: ca. 3,3 kg.
05/06-06: 4 kg. Hun har taget godt på efter hun kom på p-piller og ikke har været i løb meget længe. :) Sidste vægt var kort efter en omgang løbetid. ;)
14/03-07: Damen vejer 4,5 kg.. ;)

.: Unoder :.

- Der er altid en skøn unode næsten hver morgen, og senere på dagen, Laura elsker at åbne skuffer, og det er da også fint nok, hvis ikke hvis det var fordi det er mors undertøjskuffe, alt undertøjet ligger ud på gulvet, og omme bagved skuffen hiver man da fars boxeshorts ned.. ;)

Kælenavne: Sveske, Sveskemås.
Kommentér på:
Huskat Laura
Annonce