Norsk Skovkat Mischa 2005

50.388 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 483 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Norsk Skovkat Mischa

Fødselsår:
2005
Temperament
Hun er glad og legesyg. Ind i mellem får den lige hele turen gennem stuen, så man ikke er i tvivl om nu er det hende der skal have opmærksomhed. Hun kan også være lidt af en nussetrold når man først går i gang.
Når man går i seng, så kommer hun selvfølgelig med og så er det brumme/ælte dyne tid.. Hun spinder enormt højt og ælter dynen godt i gennem imens. Så den får bare hele armen, hvilket jo egentlig er meget hyggeligt :)

Hun eeeeelsker vand. Jeg ved godt at Norske Skovkatte ikke er racen der er bange for vand, men hun er overdrevet glad for det. Hvis jeg sætter en balje med vand i på gulvet, så kravler hun op og sætter sig i den, og begynder at pjaske rundt i det.. :) Hun elsker også at drikke fra vandhanen på toilettet og fra vandforstøveren.. Hun elsker også at være ude når det regner.. :)

Hun kan være ret forfinet. Hvis man f.eks. er ude og gå med hende, og hun får trådt i noget vådt eller snavset, så ryster hun helt vildt på poten, og derefter går den store vask igang. Vi kan IKKE gå videre før hun er ren igen. Hehe :)

Det sødeste hun gør, det er at når jeg kommer hjem så skal jeg slikkes på næsen.. Hun løber hen i mod mig, og venter bare på at blive taget op for at hun kan slikke :)

Hun har været en meget nem kat indtil nu. (Nu er den værste killingetid overstået.. hehe) Og det er jeg godt nok glad for. Hun har aldrig kradset i min sofa eller ødelagt andre ting, og hun ved godt at hun f.eks. ikke må gå på køkkenbordet.

Hunde lytter. Mennesker tænker. Katte ved bare.
_____________________________________________
Tricks
Hun kan hoppe højt, men det kan en del norske skovkatte jo. :)
Hun elsker at lege med bolde. Det er lige før man overvejer om hun har kigget for meget på hunden. Når man kaster en lille bold der kan hoppe, så farer hun efter den, samler den op og kommer glad valsende tilbage med den i munden. Så ligger hun den for ens fødder, træder lidt tilbage og venter spændt på at man kaster den igen. Overvejer om hun så også kan lære sit, dæk, giv pote osv.. :)
Når hun leger laver hun tit kolbøtter, men det er nok mere fordi hun er frygtløs lige nu i forhold til et trick.
Hun kan også sige farvel. Hvis jeg siger farvel til hende f.eks. når jeg går om morgen, så mijauw'er hun tilbage.. :)
_____________________________________________
Stævner
Mischa kan ikke lide at blive udstillet :(
ØV ØV ØV, hvorfor er det lige den misser jeg bare ved kan vinde, der ikke kan lide det :(

Nå, men det lever vi nok også med :) I hendes korte udstillingskarriere blev det da til to udstillinger:
_____________________________________________

Den 28. januar 2006 fik hun sit første certifikat (CAP), og dermed EX1, og hun fik også BIV

Den 11. december blev hun EX1 og BIV på Racekattens juleudstilling.. Hun kunne ikke få certifikat, da hun var oppe som ungdyr (6-10 måneder)
_____________________________________________
Stamtavle
Ja, FIFé stamtavle.
Hele stamtavlen kan ses her: http://www.camissen.dk/Stamtavle.htm

Hendes stamtavle navn er: DK Bjerglossen's Mischa

Far: IC DK* La Forêt’s Danilo
Mor: IC DK* Felix Kalypso’s Sif

Hun har 4 søskende. De hedder Olfert, Black Rose, Hjalmer og Scarlett O'Hara.

Der er et link til hendes opdrætter på min hjemmeside.

Hun er født den 26. februar 2005
_____________________________________________
Køn
Hunkat. Hun er neutraliseret, så hun kan ikke bruges til avl og må heller ikke.
_____________________________________________
Beskrivelse
Mischa er en aktiv lille pige, som jeg er glad for at have løbende rundt i mit hus. Hun giver den hele armen med en tur op i hendes store kradsetræ og hen over sofaen.
Hendes farve i stamtavlen er blå tortie makrel tabby med hvid (gruppe 6). Hun har tufser på ørene og snesko under poterne.
Derud over siger dommerne: Gode kraftige benstammer, ex. god længde på benene, ex. stærk hage, lækker/god/flot (ex.) pels(kvalitet), ex. lang busket hale, fint/vågent udtryk når hun slapper af, god placering af ørene, ex. profil og trekant, ex. kropslængde og vægt.
Hun er flyttet hjem til mig den 22. maj, men jeg har en del billeder af hende "som lille" da jeg besøgte hende meget.

Kærlighed ved første blik?
Første gang jeg så Mischa var hun 4 dage gammel, og på det første billede jeg har af hende alene, der er hun 11 dage gammel. Dette kan ses på min hjemmeside under "lille".
Det er lidt sløret da det er taget med min mobil.

Det mest fantastiske ved Mischa (og som bliver kommenteret af besøgende) er hendes hale.. Den er stor, busket og tyk i pelsen. Men det er hun generelt :)

Som nogen måske opdager, så er billederne ikke helt sat i kronologisk rækkefølge, kan være jeg gør det en dag, men ellers så står der som billedtekst hvor gammel hun er på hvert billede :) Billederne bliver også løbende opdateret..
_____________________________________________

Hendes dårligste vane: Hun bliver meget hurtigt sur, og så skal man ikke nærme sig hende, med mindre man ved hvordan man skal gøre, for så bliver man flået..
_____________________________________________

Hendes sødeste vane: Når jeg kommer hjem, efter hun har været alene, så skal jeg altid tage hende op (hun står og venter på det) og så skal hun slikke mig på næsen.. Derefter løber hun ud på badeværelset, og så skal jeg tænde for vandet.. Hvis hun ikke har været sød mens hun var alene (f.eks. hvis kækkenrullen er splittet i tusind stykker, eller der er væltet ting), så løber hun ikke derud, for så ved hun godt jeg ikke tænder for vandet.. hehe.. :)
_____________________________________________

Ting hun elsker: Vand! Både at drikke det og lege i det.. Hun sætter sig altid ind under bruseren hvis den løber og hun bor næsten i håndvasken på toilettet. Regnvejr synes hun også godt om :)
_____________________________________________

Ting hun hader: At få klippet negle. Det er en kamp hver gang, men hendes "tommelfingernegl" den vokser ind i hendes pote hvis den ikke bliver klippet, så hun slipper ikke..
_____________________________________________

Den 5. juli 2005: Da jeg ville rydde op idag i alle mine papire, så tog jeg dem med ind i min stue og lagde bunken på gulvet. Satte mig så til at sortere den, og da jeg var færdig med det havde jeg lavet ca 6 forskellige bunker. Da jeg syntes jeg var sulten så ville jeg lige snuppe noget mad og en time efter fik jeg kigget på mit stuegulv.. Nu var det ikke 6 bunker mere, nu var det en stor bunke hvor det lignede der var sprunget en bombe.. Samtidig kunne jeg ikke finde Mischa men pludselig var der en lille papir høj der bevægede sig, derinde under lå hun, og selvfølglige havde hun hygget sig med at splitte alle mine bunker ad.. :)
_____________________________________________

Den 6. juli 2005: Imorges da jeg stod op og satte mig ind i min stue, undrede jeg mig over hvor Mischa blev af... Normalt løber hun efter mig med det samme. Jeg ventede et par minutter og kaldte så på hende... Ingen ting skete, jeg tænkte det var da mærkeligt og gik ind i mod soveværelset igen. Jeg kaldte igen og hørte en lille pive lyd fra dynen samtidig med at den bevægede sig. Jeg tænkte ok nu ligger hun under dynen, men det har hun gjort før, hun kravler som reglen selv derind og kan sagtens finde ud igen. Hun pev videre og jeg tænkte ok, så kom da ud, jeg hev dynen til side, men kunne ikke se hende, tilgengæld så bevægede den del af dynen jeg lige havde kastet til side sig.. Hun lå inde i dynebetrækket! Hvordan hun dog er kommet derind det kan jeg undre mig over, men hun kunne ikke finde ud igen.. hun var helt fortumlet da jeg fik hende viklet ud..
_____________________________________________

Den 7. juli 2005: Da jeg var kommet hjem her til aften og havde siddet foran computeren lidt, så hørte jeg et PLASK, og jeg tænkte hvad var det, hvad kan Mischa vælte som lyder sådan, så kom en temmelig våd kat løbende ud fra toilettet.. Jeg havde glemt at slå brættet ned, gør det ellers altid, havde lige været derude, så det havde været slået ned mens jeg ikke var hjemme.. Men har nu fået bevist hun er blevet så stor så hun ikke drukner, og er nu ret sikker på hun ikke vil forsøge på at hoppe derop igen :) men lukker det nu alligevel :)
_____________________________________________

Den 10. juli 2005: Da det var meget varmt i dag, så besluttede jeg mig for at tage et fodbad i koldt vand. Jeg satte baljen med vand hen til min kontorstol og stak fødderne i. Mischa kom nysgerrigt hen for at se hvad det var for noget og da hun kunne se mine tæer bevæge sig så begyndte hun er stikke poten i vandet. Jeg kom så en lille pind ned i vandet og det gjorde det kun sjovere. Nu skulle den fiskes op og hun forsøgte at få den op med sine tænder. På den måde fik hun pludselig stukket sit hoved ned i vandet. Det endte med noget værre vandsjaskeri, men sjovt var det :)
_____________________________________________

Den 30. juli 2005: Jeg sad lige så stille og roligt her til aften og kiggede herinde på kg da jeg hører Mischa stå og pive, hvilket hun tit gør hvis der er en flue, edderkop eller noget andet hun vil have fat i, men som hun ikke kan nå. Jeg kiggede hen mod kradsetræet og hun stod i den øverste køje og strakte sig ud i håb om at nå en eller anden flue-ting som var oppe i loftet, men lidt længere henne end køjen. Lige pludselig beslutter hun sig for at hun kan flyve, så hun hopper bare ud i det, men fanger ikke fluen. Tilgengæld farer jeg op af stolen fordi hun lander med et bumb. Hun kom dog ikke til skade, men udfra dette kan man så konkludere: Katte kan IKKE flyve.. :)
_____________________________________________

Den 14. september 2005: Mischa er blevet steriliseret idag. Det er gået godt og hun har det fint.. Hun er stadig ret bedøvet, hun går som en der har været på druk hele ugen.. Selvom man har meget medlidenhed med hende så kan man ikke lade være med at grine af hende når hun tumler rundt.. Det første hun gjorde da hun kom ud af transportkassen var at vælte ind i kattebakken og tisse, men hun kunne slet ikke finde ud af at skrabe grus oven på.. Nu har hun fået krave på og har allerede fået revet den af én gang, så den er blevet strammet lidt... Men hun får nok revet den af igen når hun bliver frisk..
Hun har også forsøgt at hoppe op i kradsetræet for at ligge der, men hun kunne kun hoppe ca 5 cm så det kom hun ikke så langt med.. Frygter bare at såret går op hvis hun forsøger at hoppe derop fordi hun så strækker sig så meget og falder ned igen...
Nu skal der bare gå 36 timer hvor det ikke hæver eller bliver meget rødt, så er den værste tid overstået og jeg ved at det hele er gået godt :)
_____________________________________________

Den 28. september 2005: I dag har Mischa fået kraven af, og hendes sår ser rigtig flot ud. Nu skal hårene bare vokse ud igen, så er hun så fin som før :)
_____________________________________________

Den 5. december 2005: Mischa er nu 40 uger og et par dage. Hun vejer 4,8 kg. og måler 83 cm fra snude til halespids.
_____________________________________________

Den 23. februar 2006: Mischa lå som altid på skrivebordet ved siden af tastaturet. Pludselig hørte hun noget og rejste sig op. Så stod hun med bagdelen mod mig og hovedet mod vinduet (som er bagved min computerskærm), da hun trådte et skridt tilbage og hendes bagben røg ud over kanten på skrivebordet. Derefter røg hun selvfølgelig ned og i hendes ihærdige forsøg på at rive fat i noget at holde i, så fik hun fat i mit knæ. AV for fa**** det gjorde ondt. Så nu har jeg 3 katteklør siddende i knæet :)
_____________________________________________

Den 2. september 2006: Så har vi alle fire været i haven i dag. Mischa vil helst bare ligge i et bestemt hjørne af haven og skue ud over det hele, mens hun slikker sol.. Men hvis jeg kommer ud i haven, så kommer hun gerne hen for at sige hej, og så går hun tilbage til sit hjørne igen.. :)
_____________________________________________

Mischa's navn udtales som Misja :)
_____________________________________________

Max vægt: den 22. oktober 2008: 5,1 kg.
_____________________________________________

Der er fælles billleder af dem alle her: http://katte.dyregalleri.dk/html/alb_vis.asp?AlbumID=13
_____________________________________________

Der er altid masser af opdaterede billeder på min hjemmeside..
www.camissen.dk
_____________________________________________
Kommentér på:
Norsk Skovkat Mischa
Annonce