{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter

Norsk Skovkat Na'zyia's Dixie Belle 2006

1.333 visninger | Oprettet:
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

Troldemor
Kvinde | 62 år | Oprettet: 15. jul 2008


Norsk Skovkat Na'zyia's Dixie Belle

Fødselsår:
2006
Temperament
Hun har et fantastisk gåpå-mod.
Hun er mild og kommer allerede når man kalder på hende
Tricks
Hun kan se dejlig ud ;o)
"vælte" huset.
Galopere som en hest *G*
Logrer med halen
Stævner
Stamtavle
Ja FIFE Stamtavle. Indavlskoefficient:0,78%

EMS kode: NFO ns 02 - sort-hvid silver Harlekin


Far: DK Buum - Cat's Allan
Mor: DK Rytterparkens Saxo
Farfar: DK Harley Davidson Felis Jubatus
Farmor: DK Buum - Cat's Abba
Morfar: IC. DK Rytterparkens Ramses
Mormor: GIC. DK Fabis Monique
Farfars far: EC. DK Flødekaramel Felis Jubatus, DM
Farfars mor: S*Ixa's Blomma
Farmors far: DK Fjell's Jaco
Farmors mor: DK Tomiss Bamseline
Morfars far : EC. S*Utblicken's Zoltan
Morfars mor: GIC. DK Lille Due Felis Jubatus
Mormors far: IC. DK Fabis Mr. Mickey
Mormors mor: DK Hagsten's Emma, DM
Køn
Hun

* 26-4-06 kl. 15.49 - fødselsvægt : 140 g.

4 mdr: 2054 g.
5 mdr. 2546 g.
6 mdr. 3003 g.
7 mdr. 3352 g.
8 mdr. 3533 g.
9 mdr. 3542 g.
10 mdr. 3523 g.
11 mdr.
1 år 3363 g
Beskrivelse
19-5-06 (3 uger 2 dage gammel) fik idag sammen med sine søskende sit første faste måltid.. Fiskeboller & cremefraice,.. det var noget der kunne bruges ;o)

20-5-06 Hun hopper nu ud af kassen.


1-06-06 : Fik den første ormekur idag ... Føj noget klister :(
22-6-06 : 2. ormekur - stadig klister, FØJ :O(

7 uger - 13-6-06: Hun er bare FOR dejlig *ss* en rigtig lille nysgerrig pige, som rigtig godt kan lide at blive snakket og kælet med.. springer selv op til mig hvis jeg f.eks sidder at ser tv eller spiser.. det kunne jo være der faldt lidt af ;o)
Derudover er hun rigtig smuk... en ganske lovende killing.

24.07.06
Hurra, nu er tiden inde til vi skal have de dejlige Dixie hjem ;o)

Turen fra Ålborg gik over al forventning. Dixie er helt rolig og halvsov hele vejen hjem..
Vel ankommet til Randers bliver hun stillet midt i stuen i transportkassen, så både Azron og Basco kan tage en lille nye i øjesyn...
Efter en ca halvanden times tid lukker vi op for kassen og Dixie vælger selv at gå på opdagelse.
Hun har et fantastisk gåpå-mod og undersøger straks lejligheden...
Azron er meget nysgerrig over hvad det nu er for noget "legetøj" mor har taget med hjem, men alligevel er han noget tilbageholdende og hvæser en del af hende..
Om natten sover hun i moars seng og derved må Azron tage til takke med klatretræet *LOL*

25.07.06
Allerede fra morgenstunde var der gang i huset... Dixie løber i hælene på både far og mor, og Azron i hælene på Dixie *GGG*
Hun er allerede faldet til, og man har svært ved at mærke på hende, at det kun var i går hun blev hentet.
Resten af dagen går med at hun leger og sover og ind i mellem må hun lige "sætte" storebror på plads. De sidder ved siden af hinanden og kan uden problemer spise af samme skål. Meeen igen er stakkels Azron forvist til kradsetræet om natten ;o)))

26.07.06
Tja, dagen er gået stort set som den forrige... Dog er der allerede ved at falde ro over Azron og han accepterer Dixies tilstedeværelse mere og mere... Nu siger han overhovedet ikke noget, når hun leger med HANS legetøj

27.07.06
I dag er sammenføringen så total ;o))))
Dixie og Azron leger sammen og hygger rigtigt..
Der er vist ingen tvivl om at de nok skal få meget glæde af hinanden ;o))))

02.08.06
Så har Dixie boet her i lidt over en uge, og der har overhovedet ikke været problemer med at sammenføre hverken hende & Azron eller hende og Basco ;o)

Hun er en lækker misling med masser af gå-på mod og skal helst være med hvor det sker *GG*

Dixie og Azron tager tit nogle "ture" hvor de næsten vælter HELE huset... Først jagter Dixie Azron ind på deres værelse og derefter vendes turen og nu er det Azron der jagter Dixie ;o)))

Hun er ekstrem madglad og når nogen går i køkkenet, kan man være sikker på, at der ikke går mere end et par sek inden hun sidder og kigger sødt på en.
Man kunne jo være heldig at der "faldt" noget af *LOL*

En anden af hendes små "særheder" er, at når man går på toilettet, så skal hun helst med... Ikke kun fordi hun selv skal på bakken, men mest for at drikke vand af vandhanen når man skal vaske fingre.
Hun sidder ligefrem og venter til man er færdig, og når man trækker ud, springer hun op på håndvasken og sætter sig til rette så hun kan få en lille tår nu vandet løber alligevel... ;o)

Hun er kælen og spinder bare man næsten kigger på hende. Hun opsøger meget en for lige at få en lille kæletur og blive kysset... Hun elsker at blive nusset på maven, og ruller gerne om på ryggen, så man kan komme til *SSS*
Fars skæg går hun bestemt heller ikke af vejen for at give en ordentlig vasketur

Om natten sover hun selvfølgelig i sengen og har fået for vane, at hun skal ligge hen over fødderne på en... Men så er hun jo også sikker på, at man ikke lige smutter uden hun ved det *GGG*

17.09.06
Dixie er nu næsten 5 måneder og hun bliver dejligere og dejligere for hver dag der går...

Hun er en utrolig glad kat med rigtig meget krudt i numsen og med mange "ulykker" i godteposen. Og hun har en evne til at se sååååå uskyldig ud, når noget vælter eller falder på gulvet *GGG*

Hun er stadig lige madglad, så det er utroligt at hun ikke er tykkere end hun er.. Kan hun se sit snit til det, så stjæler hun med arme og ben ud af munden på både Azron og Basco, når de får "godbidder"...... Og de søde "storebrødre" lader hende gøre det *LOOL*

Hun er fræk som en slagterhund og og siger man NEJ til hende, ja så kan man lige få nogle "bank"... For hun VIL have det sidste ord...

Hun er er rigtig drillepind og kan drive både Azron og Basco til vanvidens rand... Og det er da sket et par gange, at Azron har sat hende på plads... Men men men, det er hun kold overfor... 2 sekunder efter hænger hun igen i nakken af ham ;o)))

Hun sover stadig i sengen hver nat, men er flyttet fra føddderne op på mors hofte... Hun skal dog lige inden hun falder til ro, vade rundt i HEL sengen op til flere gange og "pumpe"... Når så det er ved at være tid, kommer hun op og stikker sit hovede helt ind i ens ansigt og skal nysses... Så kan hun ENDELIG lægge sig til at sove *GGGG*

Kommentér på:
Norsk Skovkat Na'zyia's Dixie Belle
Annonce