{{ getTotalHits() | thousandNumberSeperatorFilter }} resultater Filter
{{group.groupName}}

{{ group.groupName }}

Medlemmer: {{group.memberCount}}
Forside Forum Medlemmer Annoncer {{ group.itemMoreItems }}
Handyhand

Få billig hjælp fra private

Beskriv din opgave og modtag gratis bud fra lokale med Handyhand.

Seneste udførte opgaver

  • Opsætning af gardiner 500 kr.
  • Connect washing machine and dryer to circuit 550 kr.
  • Installering af tørretumbler med lidt for kort ledning 500 kr.
  • Lukket for vand og fjernelse af radiatorer 2.000 kr.
  • Vaskemaskine pumper ikke vand ud 1.350 kr.
  • Samle 2 gaderobeskab. 2 dørs. 700 kr.

Opret en opgave

Kommentarer på:  NUTRA NUGGETS Gul el. Orange..?
  • #1   23. jul 2009 udfra hvad der står her:

    (link fjernet)

    Så gul i og med dine ikke er diegivende smiley


  • jonas k
    jonas k Tilmeldt:
    dec 2007

    Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 3
    #3   3. aug 2009 heidi, om det er 0.09% eller 0.10% pct er vel tæt på ligemeget. begge ligger inden for grænsen ifg disse kilder;

    ifg. http://www.dmm.dk/dyrtvand.php

    "Tørfoder bør indeholde 0,06-0,10% mg/kg foder, det absolutte minimum er 0,04 %. Et premium foder, det vil sige tørfoder af høj kvalitet, har et magnesiumindhold på 0,08% og derved hjælper det katteejeren til at sikre balancen af dette vigtige emne i kattemaden. "

    altså, den gule ligger inden for grænsen af hvad det skal og "kun" 0.01 højere end den orange, som igen er 0.01 fra "det bedste" ifg den kilde.

    http://www.petplace.com/cats/best-low-magnesium-cat-food-vets-advice-on-best-low-magnesium-cat-food/page1.aspx

    ham dyrlægen her skriver så 0.12 - altså noget højere, som skulle være max.

    selv har jeg prøvet med 2 slags Acana, da jeg egentlig mener at katte burde spise kornfrit foder?!, men får de valget, vil de hellere have de gule nutra nuggets. godt for min pengepung men om det er godt for kattene i det lange løb... who knows? (begge er neutraliserede) -- foderet virker lidt for billigt til at være rigtig godt, eller også er de bare os som har betalt vildt overpris for hills, RC m.v. - som jo i sidste ende også bare er "chicken by-products" og en masse korn.


  • jonas k
    jonas k Tilmeldt:
    dec 2007

    Følger: 2 Følgere: 1 Svar: 3
    #5   4. aug 2009 det har jeg. og RC og hills er dyrt ifht hvad man får. man betaler jo meget for mærkerne, og hills er i lommen på dyrlægerne (sikkert også RC) - det skal man bare læse nyheder for at finde ud af; http://politiken.dk/indland/article90885.ece

    det er fint, hvis man skal bruge noget speciel foder (til f.eks. behandling af blæresten) men som alm. foder, er det over-prissat.

    som jeg også nævner, fandt jeg Acana og orijen mere interessant, da der er barf foder -- uden korn. mig bekendt æder katte ikke korn i naturen smiley

    tilsyneladende er det dog ikke så stort et "hit" hos dem som de gule nutra nuggets...


Kommentér på:
NUTRA NUGGETS Gul el. Orange..?

Annonce