Norsk Skovkat Na´zyia KrPrins Frederik 2007

2.361 visninger | Oprettet:  FølgFølg ikke 22 Kommentarer
Bedømmelse

Du kan først stemme, når din egen kat er oprettet og stemt ind. Opret din egen kat

 
Belugahval forskrækker lille dreng
Belugahval forskrækker lille dreng
Slå lyden til
00:00
/
00:37
LIVE

Belugahval forskrækker lille dreng

NOW PLAYING

Drone fanger hidtil uset adfærd hos de sky arktiske narhvaler

NOW PLAYING

Redder reveunge i net

NOW PLAYING

Alligator sneg sig ind i hus

NOW PLAYING

Hval forfølger kajak

NOW PLAYING

Redder babyelefant fra dyb brønd

NOW PLAYING

Dette Vidste Du Måske Ikke Om Elefanter

NOW PLAYING

Disse fem lande har flest hunde som kæledyr

NOW PLAYING

Her Er De 5 Sødeste Dyr I Verden

NOW PLAYING

Fem Facts Om Hunde

NOW PLAYING

Verdens fem farligste dyr

NOW PLAYING

Det skal du overveje før du anskaffer hunde

NOW PLAYING

Norsk Skovkat Na´zyia KrPrins Frederik

Fødselsår:
2007
Temperament
Lille og blid.. men alligevel nysgerrig.. er sikker på ar han får et ligeså dejligt temperament som alle de andre Na´zyia katte
Tricks
ingen endnu
Stævner
ingen endnu.. men snart men hans 2 nye søskende.
Stamtavle
Ja det får han
Køn
en smuk kastrat
Beskrivelse
Hans fulde navn: H.K.H. Kronprins Frederik

********** 7-1-08******************
Ja nu har Frederik været her i nogle dage og han er faldet utrolig godt til, sammenføringen gik som forventet helt uden problemer.. han er glad og tilfreds, render rundt og forsøger at vælte hele huset sammen med hans storebror Fernando..
De to har meget glæde af hinanden allerede og leger rigtig godt sammen.. endnu er Frederik ikke helt tryg ved Bella men det skal nok komme.. han gider hende ikke rigtigt, hvilket er ret synd for hende, da hun gerne vil snakke med ham.. han hvæser lidt når hun kommer hen og vil nusse ham :) Hun synes han er såå sød :)

Frederik er lidt mere stille end hans søskende men han ved dælme godt hvordan man skal lave ulykker *Gg*

Han er en lille hyggefis med en masse krudt i rumpen.. der skal ske noget og helst sammen med Fernando og noget de ikke må *Gg*

Han skal ind og ha hans 2 vaccination Onsdag, så det bliver spændende hvad han siger til sin nye dyrlæge..

*************** 28-2-08 ************************
Ja nu har Frederik jo boet her i et stykke tid og han er faldet rigtigt godt til. især Fernando er han blevet meget glad for.. de 2 er uadskillige.. de spiser sammen.. sover sammen.. Frederik elsker at ligge ude i brusekabinen og sove.. der ligger han og putter sammen med nando..

Han elsker mad og kunne spise døgnet rundt, hvis det da ikke lige var fordi der også skulle søvn til..
Hvis man ikke kan finde frede så skal man bare tjekke om nando er nogen steder også vupti er frede fundet.. han render sin storebror i rumpen..
Han er blevet en kælepot og vil meget gerne op i armene og ligge.. han kan endda finde på at knurre hvis man vil sætte ham ned før han er klar til det..

men puha hvor kan han blive sur.. han gider ikke altid finde sig i at Nando vasker ham.. hehe.. så bliver frederik til en stor farlig hund og knurrer..


Lille Frederik er født med et mindre højre øje.. Jeg var ved dyrlægen med ham d. 18 sep.
Dyrlægen kunne også se at blinkhinden på øjet ikke var flækket endnu.. derfor det hvide hvor det skulle være blå.
Vi skulle lige se tiden an´ en uges tid, for at se om blinkhinden flækkede i løbet af den tid.
Hans medfødte mindre øje er dog ikke noget der kommer til at betyde noget for ham.. og vil kun noget vi mennesker kommer til at lægge mærke til ;) Han vil få et ligeså godt liv som sine søskende..





Farve: ns - Sort smoke
født d. 31-8-07 kl. 17.29

fødselsvægt. 112 g.

Dona havde en noget kompliseret fødsel, og hun var også en tur omkring dyrlægen, da hun ikke rigtig kunne blive færdig med at føde. Det har selvfølgelig stresset hende noget og gjort, at mælken ikke rigtig løb til. Derfor tog killingerne ikke på som de skulle i de første dage.
I skrivende stund ( 9-9-07) stortrives alle killingerne, og de tager mellem 15 & 20 g. på i døgnet, hvad må siges at være rigtig flot :)

1 uge: 142 g.
2 uge: 273 g.
3 uge: 382 g
4 uge: 418 g.
5 uge: 540 g.
6 uge: 738 g. (Fik 1.x ormekur)
7 uge: 872 g.
9 uge: 1015 g. (Fik 2.x ormekur)
10 uger: 1302 g.
11 uger: 1575 g.
12 uger: 1698 g.
13 uger: 1776 g. - Blev kastreret & Vaccineret. (30-11-07)
14 uger: 1955 g.
15 uger: 1880 g.Han er da vist gået på kur den lille Frederik ;)
17 uger: 2284 g.
Kommentér på:
Norsk Skovkat Na´zyia KrPrins Frederik
Annonce